Alman bakandan Erdoğan'a sert sözler

Alman bakandan Erdoğan'a sert sözler

Almanya ile giderek sertleşen ilişkiler sürecine Alman Savunma bakanı von der leyen'de dahil oldu.

Erdoğan'ın başkanlık referandumu sırasında Almanya'da istediği propoganda izni verilmeyince başlayan gerginlik giderek artıyor. Almanya Savunma Bakanı von der Leyen, "Türkiye'nin giderek demokrasi ve hukuk devletinden uzaklaşmasını" eleştirdi. Bakan, "Türkiye kendisinin talep ettiği saygıyı bize de göstermeli" dedi.

ERDOĞAN'A ÇOK SERT SÖZLER

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki Türkiye'nin, günden güne Avrupa Birliği'nden uzaklaştığını belirtti.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Bakan von der Leyen, "Bu yanlış yöne doğru bir gelişim" şeklinde konuştu. Passauer Neue Presse gazetesine açıklama yapan Savunma Bakanı, "Türkiye'nin demokrasi ve hukuk devleti ilkelerinden uzaklaşmasını" eleştirdi.

SAVAŞ TEHDİDİ ALTINDA OLDUĞUNU ANLIYORUZ AMA

Türkiye'nin doğal olarak sınırındaki Suriye savaşından etkilendiğini ve terör tehdidiyle karşı karşıya olduğunu ifade eden Bakan ancak bunun hukuk devleti ilkelerinden kopmak, düşünce özgürlüğünü kısıtlamak ve Alman vatandaşlarını hukuk devletine uymayan şekilde cezaevinde tutmak için gerekçe olamayacağını söyledi.

'TÜRK HÜKÜMETİNE FAZLASIYLA SABIR GÖSTERDİK'

Türk hükümetinin, işlerini kolaylaştırmadığını belirten von der Leyen, "Türk hükümetine karşı fazlasıyla sabır gösterildiğini" vurguladı. Almanya Savunma Bakanı, "Türkiye kendisinin talep ettiği saygıyı bize de göstermeli" dedi.

Federal Meclis Savunma Komisyonu'ndan bir heyetin Konya'daki NATO üssünü ziyaret etmesine Türk hükümetinin izin vermesini ise memnuniyetle karşılayan Almanya Savunma Bakanı, "NATO'nun bu konuda devreye girmesinin iyi olduğunu" ifade etti.

ALMAN VEKİLLERE İZİN VERİLMEMESİ KONUSU

Türk hükümetinin, temmuz ayında Alman vekillerin Konya üssündeki Alman askerlerini ziyaret etmek istemelerine izin vermemesi, ikili ilişkilerin daha da gerilmesine yol açmıştı. Halihazırda Türkiye'de tutuklu Alman vatandaşları nedeniyle iki ülke arasındaki siyasi ilişkiler gergin bir dönemden geçiliyor.

8 EYLÜL BEKLENİYOR

Ziyaret izninin verilmemesi üzerine NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller bir girişimde bulunarak, NATO adına Almanya'yı üsse davet etti. Gottemoeller'in önderlik edeceği Alman heyetin Konya üssünü ziyaretinin 8 Eylül'de gerçekleşmesi bekleniyor.

İlgili Haberler