AKP İNTERNET KONUSUNDA SINIFTA KALDI

AKP İNTERNET KONUSUNDA SINIFTA KALDI

Dünyada ülkelerin İnternet karnelerini gözlemleyen Akamai'nin ilk çeyrek verileri yayınlandı. Peki Türkiye interneti, dünyada kaçıncı sırada yer alıyor.

Türkiye Bilişim Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Akyelli, Türkiye'nin internet hızında dünya ile kıyaslandığında durumunun hiç iç açıcı olmadığını söyledi. 
Türkiye'nin sabit internet hızında ortalama 7,2 Mbps ile dünyada 64'üncü sırada yer aldığı açıklandı.Bu veriler ise 2016 yılının ilk çeyreğine ait.

2017 DEĞERLERİ ÇOK DAHA KÖTÜ GELECEK

Bilindiği gibi AKP iktidarı 2016 haziran'dan sonra internet hızını oldukça yavaşlatmış ve bir çok sosyal medya sitesine girişleri kısıtlamıştı. Bu nedenle 2017 başlarında Türkiye'nin internet konusunda dünyanın en geri ülkeleri arasına gireceği tahmin ediliyor.

İLK ÇEYREK VERİLERİNE GÖREBÖYLEYSE

Dünyada internet hız ölçümlerini ayrıntılı veren kaynaklardan biri olan Akamai'nin 'İnternet'in Durumu' raporunda, 2016'nın ilk çeyrek verilerine göre Türkiye'nin, sabit internet hızında ortalama 7,2 Mbps ile dünya 64'üncüsü olduğu açıklandı. Türkiye'nin mobil internet hızının da ortalama 6,5 Mbps olduğu belirtildi. 

HİÇ İÇ AÇICI DEĞİL

Türkiye Bilişim Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Akyelli, Türkiye'nin internet hızında dünya ile kıyaslandığında durumunun hiç iç açıcı olmadığını söyledi. DHA'dan Süleyman Ekin'e bilgi veren Mehmet Akyelli, “Kendi içimizde bazı gelişmelere mutlu oluyoruz ama dünya ölçeğinde baktığımızda ne yazık ki istediğimiz noktada değiliz. 7.4 milyar olan dünya nüfusundan internete bağlanan insan sayısı 3.4 milyarı bulurken, dünyada sosyal medyayı aktif olarak kullanan kişi sayısı 2.3 milyar. Dünyada 3.8 milyar mobil cihaz kullanıcısının 2 milyarı mobil cihaz üzerinden sosyal medyayı kullanıyor" diye konuştu. 

TÜRK KULLANICI 50 MİLYONA YAKLAŞTI

Türkiye'de aktif internet kullanıcısı 46.3 milyonu bulurken, aktif mobil internet kullanıcısının 40.5 milyona ulaştığını kaydeden Mehmet Akyelli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye'de, aktif sosyal medya hesapları 42 milyona yükselirken, mobilde aktif sosyal medya hesapları 36 milyon oldu. Dünyada aktif internet kullanıcısı ve aktif sosyal medya hesabı yüzde 10 artarken, Türkiye'de aktif internet kullanıcısı yüzde 10 büyüdü. 

SOSYAL MEDYA KULLANICILARI BÜYÜYOR

Aktif sosyal medya hesabı ise yüzde 5 arttı. 2016 sonunda internet kullanıcı sayısının dünyada 3.5 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. İnternet kullanımında 721 milyon kullanıcıyla Çin başı çekerken, Çin'i 333 milyon ile Hindistan izliyor."

İnternetin yaygınlığı konusunda başı çeken ülkenin ise İzlanda olduğunu aktaran Mehmet Akyelli, sözlerini şöyle tamamladı: 

İZLANDA'NIN YÜZDE 98.'İ İNTERNET KULLANIYOR

“İzlandalıların yüzde 98,2'si internet kullanıcısı. İzlanda'yı yüzde 97,3 ile Lüksemburg ve yüzde 97 ile Andorra takip ediyor. Asya-Pasifik bölgesindeki hem e-ticaret, hem de dijital reklamcılık piyasasının gelişmesi, Türkiye'nin aralarında bulunduğu ülkeler için ihracat ve dijital ekonomide yeni pazarlar vaat ediyor. 

TABLETLER YÜKSELİŞTE

2020'de tabletlerin, tüm internet kullanımının yüzde 35'ini oluşturacağı öngörülüyor. Dünyanın en iyi programcıları ve yazılım mühendislerine yönelik bir site olan HackerRank, kodlama becerilerine göre, dünyanın en iyi programcılarını sıraladı. 50 ülkenin sıralandığı listede Çin 100, Rusya 99,9 puan alırken, Türkiye 77,5 puanla 30'uncu sırada yer aldı."