Abdullah Gül'un doktoruna 15 yıla kadar hapis

Abdullah Gül'un doktoruna 15 yıla kadar hapis

Geçtiğimiz Ağustos ayında FETÖ örgütüne üye olduğu ve Bank Asya'da parası bulunduğu gerekçesi ile gözaltına alınarak tutuklanan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Harunisa Gül ile görüştükten sonra işe başlayan doktoru Sedat Caner için savcı 15 yıla ka

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği suçlamasıyla yargılanan doktoru Sedat Caner'in, 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Mynet'in A.A. Ya dayandırdığı habere göre sanık Caner'in tahliye talebini mahkeme reddetti.

İŞ GÖRÜŞMESİNİ HAYRÜNİSA GÜL İLE YAPMIŞ

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu sanık Caner ile avukatı hazır bulundu. Duruşmada Cumhuriyet savcısı, araştırılacak başkaca bir husus bulunmadığını dile getirerek esasa ilişkin mütalaası açıklayacağını belirtti.

Öte yandan FETÖ soruşturması çerçevesinde tutuklanan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün doktoru Sedat Caner'in ifadesi ortaya çıkmıştı. Caner, kendisi ile iş görüşmesi yapanın Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül olduğunu söylemişti.

GÜLEN'İN TALİMATI!

İddia makamı sanık Caner'in, lise yıllarından itibaren FETÖ yapılanmasında yer aldığının, üniversite döneminde örgüt toplantılarına katıldığının, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullandığının ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in talimatıyla 2014'te kapatılan Bank Asya'ya para yatırdığının tespit edildiğini dile getirdi.

AĞUSTOS 2018'DE YAKALANMIŞTI

SAVCI, 15 YILA KADAR HAPSİNİ İSTEDİ

Caner'in, "FETÖ'nün tepe yöneticileri ile yaygın ve yoğun iletişim kaydı"nın bulunduğunu beyan eden savcı, mevcut deliller kapsamında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Savunması sorulan Caner, esasa ilişkin savunmasını hazırlaması için kendisine süre verilmesini ve bu aşamada tahliye edilerek yargılamasına tutuksuz olarak devam edilmesi talebinde bulundu.

TUTUKLULUĞA DEVAM KARARI

Müzakerenin ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, savunma için süre verilmesi talebinin kabulüne, sanık Caner'in tahliye talebinin ise reddedilerek tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Davanın görülmesine 5 Şubat 2019'da devam edilecek. (Kaynak AA)

İlgili Haberler