ABDULLAH GÜL'DEN ERDOĞAN'I ÇOK KIZDIRACAK AÇIKLAMA

ABDULLAH GÜL'DEN ERDOĞAN'I ÇOK KIZDIRACAK AÇIKLAMA

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

A+A-

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kanun Hükmünde Kararname ile akademisyenlerin ihraç edilmesini üzüntüyle takip ettiğini belirterek, “Özellikle bilim dünyasında, üniversitelerde üniversitelerde bu işin sıklaşması çok rahatsız edici ve çok vicdan yaralayıcıdır” diye konuştu. Abdullah Gül, Ressam Zeynep Aslı Türkeli’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Harbiye Cemal Reşit Rey Salonu’nda düzenlenen ‘Kasdım Budur Şehre Varam, Feryad ü Figan Koparam” adlı sergisinin açılışına katıldı. Törene Abdullah Gül’ün yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, AKP İstanbul İl Başkanı Selim Temurci katıldı.

GÜNDEME İLİŞKİN SORULARI YANITLADI

Abdullah Gül ve Nabi Avcı serginin açılış kurdelesini kestikten sonra sergi alanını gezdi. Gül, açılış programının sonunda basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
AKADEMİSYENLERİN İHRAÇ EDİLMESİ

OHAL kapsamında çıkarılan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile akademisyenlerin ihraç edilmesine yönelik bir soru üzerine Abdullah Gül, “Doğrusu bunu üzüntüyle takip ettiğimi beyan etmek isterim. Çünkü hem vicdanla hem de çok adaletle bağdaşmayan birçok durumlar görüyorum, bu kanun hükmünde kararnamelerle ve görevlerine son verilenlerle ilgili. Özellikle bilim dünyasında, üniversitelerde üniversitelerde bu işin sıklaşması çok rahatsız edici ve çok vicdan yaralayıcıdır” diye konuştu.

“28 ŞUBAT’TA OLANLARI HERKES BİLİR”

Gül, “Ben hatırlıyorum; 12 Eylül’de güvenlik soruşturmaları vardı. Üniversitede hocaydım. Güvenlik soruşturmasından dolayı üniversiteden ayrılıp yurtdışına gitmek durumunda kaldım. 28 Şubat’ta olanları herkes bilir. Dolayısıyla bu tip vicdanlara ve adalete ters gelen konularda hep prensipli, ilkeli durmak gerekir. Bunları çok rahatsız edici görüyorum. Ümit ederim ki bunlar süratle düzeltilir” seklinde konuştu.

“BU BATAKLIKLARDAN SAKİN BİR ŞEKİLDE SIYRILMAYI TAVSİYE EDERİM”

Abdullah Gül’e Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında son günlerde Suriye’den gelen şehit haberleri ve dün Rus uçağının El Bab’ta Türk askerlerinin bulunduğu binayı vurması da soruldu. Gül, “Çok sayıda şehitlerimiz var. Bu hepimizi derinden üzüyor. Hepsine Allah’tan rahmet dilerim. Bütün ailelerinin acılarını hep beraber paylaşıyoruz. Şüphesiz ki çok üzücü. Şehitleri görünce hiç kimsenin ağzının tadı kalmıyor. Ümit ederim ki, dua ederim ki yeni bu tip üzücü olaylar olmaz. Söylediğiniz kısım teknik bir kısım. Memleketi yöneten arkadaşlar sorumlular, görevlerinin başında bulunan arkadaşların bileceği bir şey. Ama bu bataklıklardan sakin bir şekilde, emin bir şekilde sıyrılmayı tavsiye ederim” ifadelerini kullandı.

REFERANDUM SORUSUNA YANIT VERMEDİ

Abdullah Gül, bir gazetecinin anayasa değişikliği referandumu ile ilgili sorusunu ise yanıtsız bıraktı.
DHA
 

TUVALETE ÇOK GİDENLER BU HABERİ İZLESİN

TUVALETE ÇOK GİDENLER BU HABERİ İZLESİN

Özellikle kadınlarda daha fazla görülen ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen aşırı aktif mesane problemiyle ilgili merak edilenleri Hastane Derindere Üroloji Bölümü Uzmanı Op. Dr. Doğukan Sökmen’den öğrendik…

CHİA TOHUMUNUN 10 FAYDASI

CHİA TOHUMUNUN 10 FAYDASI

Türkiye'de de rahatça ulaşabileceğiniz chia tohumunun faydaları saymakla bitmiyor.

İlgili Haberler