ABD'den AKP'ye Seçim Sonuçları Uyarısı

ABD'den AKP'ye Seçim Sonuçları Uyarısı

Erdoğan'ın İktidar avantajına rağmen büyük oy kaybı ile büyük kentlerdeki belediyeleri CHP ve Millet ittifakına kaptırması sonrası sonuçlara itiraz etme politikasına dış dünyadan ilk tepki ABD^den geldi.

Erdoğan'ın iktidar avantajına rağmen MHP lideri Bahçeli ile oluşturduğu koşulsuz ittifaka rağmen büyük oranda oy kaybettiği yerel seçimler sonrası izlediği politikaya ilk dış tepki ABD'den geldi. Erdoğan'ın kazandık demesine rağmen seçim sonuçlarına yoğun bir biçimde itiraz ederek görev teslimlerini geciktirmesi ABD'nin, demokrasi ve meşruiyet uyarısı yapmasına neden oldu.

DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜNDEN UYARI

ABD’den Türkiye’deki yerel seçimlere ilişkin ilk açıklama Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Robert Palladino’dan geldi.

Palladino, “Özgür ve adil seçim demokrasinin önemli parçası. Buna meşru sonuçların kabul edilmesi de dahil” dedi.

BASIN TOPLANTISINDA AÇIKLAMA

Türkiye’deki yerel seçimler başta İstanbul ve Ankara olmak üzere AKP'nin yaptığı itirazlar üzerinden Dışişleri Bakanlığı’nın basın toplantısında gündeme geldi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Robert Palladino “Haberleri gördük. Özgür ve adil seçimler her demokrasi için önemli. Buna meşru sonuçların kabul edilmesi de dahil. Bu bağlamda uzun ve gururlu bir geleneği olan Türkiye’den de daha azını beklemiyoruz” diye konuştu.

MEHMET ÖZHASEKİ'NİN BU KONUŞMASI GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR

SARAYDAN SERT YANIT GELDİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün yerel seçimlere ilişkin değerlendirmesine cevap olarak yaptığı Twitter paylaşımında şunları söyledi;

YILLARDIR İLK KEZ SEÇİMLERDE USULSÜZLÜK ŞİKAYETİ

Pazar günü yapılan seçim, düzen ve huzur içinde tamamlanmıştır. Seçimler demokrasimizin belkemiğidir. Milletimiz 70 yıldır iradesini sandık vasıtasıyla ortaya koymuştur. Seçimlerin hür ve adil olması, tüm makamların sorumluluğudur. Oyların kanunlarımıza uygun olarak sayılması aynı ölçüde önemlidir.

Birçok siyasi partinin usul hataları ve başka usulsüzlükleri gerekçe göstererek yaptıkları itirazları yakından takip ediyoruz. Seçimlerden sorumlu makamların tüm uzlaşmazlıkları hızlı, şeffaf ve kesin olarak çözüme kavuşturacağına inancımız tamdır. Yabancı devletler dahil olmak üzere tüm tarafları yasal sürece saygı göstermeye ve Türkiye'nin iç işlerine karışma olarak anlaşılabilecek her türlü adımdan kaçınmaya çağırıyoruz

 

İlgili Haberler