Zafer Çağlayan hakkında flaş açıklama

Zafer Çağlayan hakkında flaş açıklama

ABD'de hakkında dava açılan eski AKP'li Bakan Zafer Çağlayan ile ilgili AKP'den ilk tepki geldi

A+A-

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Cemşit Kuçkarov ile görüşmesinde ABD'de hakkında dava açılan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan hakkında konuştu.

TÜRKİYE ÇIKARLARI ALYHİNE İŞLEMİ OLMAMIŞTIR

Zeybekci, "Ekonomi eski Bakanı (Zafer) Çağlayan'ın Türkiye'nin çıkarları aleyhine hiçbir işlemi olmamıştır; bizim için aslolan Türkiye'nin çıkarlarıdır. İran'a yönelik (ABD) ambargolarının delindiği iddiaları var ama bir Türk bakan hakkında başka bir ülkenin bulunduğu iddia ispatlanmalı" ifadesini kullandı.

MUHATABIMIZ AB

Zeybekci, Almanya ile son dönemde gerilen ilişkilere de değinerek, "Almanya'nın Gümrük Birliği'nin güncellenmesini engelleme"hakkı yok, bizim muhatabımız AB" dedi. (Reuters)

ÇAĞLAYANA DAVA AÇILMIŞTI

17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonu döneminde oğlu gözaltına alınan sonra bırakılan gelişmelerin ardından 3 bakanla birlikte istifa eden Zafer çağlayan'a açılandava ile ilgili gelişme şöyleydi.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ile Abdullah Happani hakkında, ABD'nin İran'a karşı uyguladığı ambargoyu delme suçlamasıyla dava açtı.


 
Aynı suçlamayla yaklaşık bir buçuk yıldır New York'ta yargılanan Rıza Sarraf davasının dosyasına konan iddianamede Abdullah Happani'nin adı da yer aldı. Sarraf davasında yargılanan sanık sayısı dokuza çıktı.

DHA'nın aktardığı habere göre, iddianamede eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve öteki sanıkların uluslararası para işlemleri hakkında "yalan bildirimde bulundukları" öne sürüldü.

İddianamede ABD'nin İran'a karşı uyguladığı "ambargoyu delmek için kurulan şebekenin elemanı" olarak gösterilen Çağlayan’a, "İran ambargosunu delmek için ABD yönetimi yetkililerine yalan söyleme, milyonlarca dolarlık yasadışı işlemlerle bağlantılı fonları aklama; bu işlemlerin asıl niteliğini gizleyerek çeşitli finansal kurumları aldatma" suçlamaları yöneltildi.

Ayrıca, o dönem Ekonomi Bakanı olarak görev yapan Çağlayanın, "ambargoyu delme planının gelirlerinden nakit ve mücevher olarak on milyonlarca dolarlık rüşvet aldığı, öteki sanıkların bu planı uygulamak için attığı adımları onayladığı ve bilinçli olarak planı koruduğu" savunuldu.

Davaya bakmak için Sarraf ve Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla davasına da bakan Yargıç Richard Berman atandı.

Reza Sarraf'ın TBMM oylaması sosyal medyayı böyle sallamıştı

Reza Sarraf'ın TBMM oylaması sosyal medyayı böyle sallamıştı

Zafer Çağlayan'ı Yüce Divandan kurtaran belge açıklandıktan sonra ortalık fena karıştı. Reza sarraf'ın o belgesi twitterde böyle yankı buldu

Fatih Portakal'dan Erdoğan'ın polislerinin silahları skandalı

Fatih Portakal'dan Erdoğan'ın polislerinin silahları skandalı

Fox TV'nin ünlü haber spikeri Fatih Portakal Polis, Jandarma ve bekçilere konuşma yapan Erdoğan'ın hitap ettiği emniyet mensuplarının silahlarında mermi olmamasına dikkat çekti

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler