YENİ BAŞKAN  TRUMPH ERDOĞAN İÇİN NE DEMİŞTİ

YENİ BAŞKAN TRUMPH ERDOĞAN İÇİN NE DEMİŞTİ

Amerikan Associated Press haber ajansı, Cumhuriyetçi başkan adayının Demokrat rakibi Hillary Clinton'ı yenerek ABD'nin 45. başkanı seçildiğini duyurdu. Amerikan medyasına göre Clinton, Trump'ı telefonla arayarak yenilgiyi kabul etti.

A+A-

Erdoğan'ya yakın tüm çevrelerin  açıkça destek verdikleri Donald Trump'un yarışın kritik eyaleti Pensilvania'yı da kazanması, başkanlığın garantisi olarak görülüyor. Erdoğan'a yakın çevreler Trump'hun seçilmesi halinde Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iade edeceğini düşünüyor. Peki Trumph kampanyası sırasında bu konuda nasıl bir açıklama yapmıştı. İşte ayrıntılar.

SORULARI BÖYLE YANITLAMIŞTI

ABD Başkanlık seçimlerinde ipi göğüslemeye yakın olan Trump, 15 Temmuz sonrası Türkiye ve Erdoğan'a ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

ABD Başkanlık seçimlerinde Trump zafere yakın durumda. Trump'ın başkanlığı sonrası Türkiye ve Erdoğan'a ilişkin açıklamaları yeniden gündeme geldi.

15 Temmuz sonrası New York Times'a konuşan Trump, Erdoğan'ın işleri tersine çevireceğine inandığını söylerken, darbe girişiminin "Erdoğan'ın tezgâhı" olduğu iddialarına karşı çıkmıştı.

ABD DAHA KÖTÜ

Erdoğan'ın darbeyi siyasi muarızlarına karşı kullanıp kullanmadığı yönündeki bir soruya da cevap veren Trump, "Dünya, ABD'nin ne kadar kötü olduğunu görüyor ve biz sivil özgürlüklerden bahsetmeye başlıyoruz, iyi bir elçi olduğumuzu düşünmüyorum" demişti.

Trump ayrıca, Erdoğan'ı IŞİD'le mücadele konusuna daha fazla katkı sunmaya ikna edebileceğini savunnmuştu.

anigif-haber-ici-019.gif

KÜRTLERİ DESTEKLEYECEK

Trump, Suriye'de Kürt güçlerinin desteklenmesi gerektiğini de söylerken "İdeali, onların hepsini bir araya getirmek olur. Ve bu bir olasılık olur. Ama ben Kürt güçlerin büyük bir hayranıyım. Aynı zamanda, Türkiye'yle potansiyel olarak çok başarılı bir ilişkimizin olabileceğini düşünüyorum. Ve ikisini bir şekilde bir araya toplamak gerçekten harika olacaktır" demişti.