Ünal Aysal'dan iflas itirafı

Ünal Aysal'dan iflas itirafı

Galatasaray Kulübü Başkan Aysalı: Galatasaray Sportif, 251 milyon lira zararla iflas noktasında.

A+A-

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Galatasaray'ın SPK tarafından olumsuz karşılanan sermaye artırımını yapma konusunda kararlı olduğunu belirtirken SPK'nın etik dışı davrandığını belirtti.

Yavuz Semerci'nin gündeme taşıdığı Galasaray'ın sermaye arttırım kararı ve devamında küçük yatırımcı için oluşan sıkınıtlar sonrasında Galasaray Kulübü başkanı Ünal Aysal ekonomi basını temsilcileriyle buluşarak sorulara yenıt verdi.

Gündemin ana maddesi olan sermaye artırımı noktasında ısrarlı olduklarını dile getiren Aysal konuya dair hazırlıkların yapıldığını yeni SPK düzenlemelerinin incelendiğini belirtti.

Galatasaray yönetimi 2,79 milyon lira olan sermayeyi 13,9 milyon liraya yükseltirken bu rakamın kulubün şu anda ulaştığı büyüklüğün yönetilmesi için yeterli olmadığını düşünerek, ikinci bir artırım ile 55,7 milyon liraya yükseltilmesi için harekete geçmişti. Ekim sonundaki genel kurulda sermaye artırımı kararı alınmış, Galatasaray Sportif A.Ş. nakit sermaye artışı yapacağını 4 Şubat'ta KAP'a bildirmişti.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 12 Şubat'ta aldığı bir ilke karar ile payları borsada işlem gören şirketlerin bedelli ve bedelsiz sermaye artırımlarında uygulanacak kuralları yeniden belirlemişti.

Başvurumuz başvuru tarihinden beş ay sonra çıkartılan kural nedeniyle olumsuz karşılandı" diyen Aysal, SPK'nın Galatasaray Sportif'in sermaye artırımını tartışmalı hale getiren frenleme kararını için SPK'nın küçük hissedarları koruduğu söylendiğini buna karşılık Galatasaray Sportif'e dava açan 16 kişi dışında yüzlerce küçük hissedar olduğunu belirtti. Aysal kara ile SPK, aslında bunu yaparak etik dışı davrandığını savundu.

Süreçte SPK'nın vereceği kararı beklediklerini kaydeden Aysal yeni müracaatın nakdi katılım olarak yapılması kararlaştırıldığını, bıkmadan süreci koyalayacaklarını belirtti.

Galatasaray Sportif'in 251 milyon lira zararla iflas noktasında olduğunu da açıklayan Ünal Aysal, toplam borçların 328 milyon dolara ulaşmasıyla çarkı döndürmenin zorlaştığını belirtirken, göreve gelişini bir fırka ile anlattı. Aysal'ın açıklamalarından çıkan nokta ise tabloyu daha önceden görmüş olması haline bu göreve gelmeyeceği.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.