Mustafa Yıldırım

Mustafa Yıldırım

TÜRKÇE YASAĞINI YARIM BIRAKMA

Mardin'in Derik ilçesinde toplanmışlar ve ilçe belediyesinde Türkçenin yasaklanacağını açıklıyorlar. Çoğu kadın. Önemli ve kahramanca bir iş yapmanın keyfiyle ağız dolusu gülüyorlar. (*)

Sanırsınız ki Türkçeden kurtuluyorlar. Kurtulmak kolay değil Türkçeden! Mademki damarınız kabardı ve bir iş yapacaksanız tam yapacaksınız!

"Yasakladım" diyeceksiniz; ama Türkçe sözcükler dilinizden eksilmeyecek! Öyleyse Türkçeyi tümüyle yasaklamalısınız:

  • Türkçe sözcüklerin hiçbirini kullanmamalısınız; çünkü Kürtçe jargonunuzdaki sözcüklerin üçte biri Türkçe.
  • Türkçenin cümle modelini kullanıyorsunuz! Gösterişi bir yana bırakmalı ve konuşma-yazma dilinizde artık Türkçe cümle kurallarını da yasaklamalısınız.
  • Yazışmalarınızda, kitaplarınızda, bildirilerinizde, tv-radyo yayınlarınızda, müzikte Türkçe sözcükleri, Türkçe cümle modelini kullanmamalısınız.
  • Yetmez! Varsa Kürtçe sözlüklerinizde de Türkçe sözcüklerini kullanmayı yasaklamalısınız!

Davanıza sadıksanız, ya hep ya hiç!

Böylesi yasakları Kürt "milliyetçiliği" davanız gereği uygulayacaksanız Türkçeyi yasaklamakla yetinmemelisiniz:

  • Arapça (~ % 24), Farsça (~ % 26,5) sözcükleri de yasaklamalısınız. Kürtler gerçekten Kürtçe yazmalı, Kürtçe konuşmalı.
  • Pehlevice, Ermenice, Çerkesçe, Gürcüce sözcükleri, cümle modellerini de yasaklamalısınız!
  • Türkçe, Arapça, Farsça, Ermenice, varsa Gürcüce, Çerkesçe,  adları da yasaklamalısınız!
  • Yabancı dilleri ayıkladıktan sonra geriye kalan, kökü bilinmeyen sözcüklerle (~ % 3,6) dağların, ırmakların, ovaların, ağaçların, hayvanların adlarını yeniden koymalısınız.

Kurnazlığı bırakıp yasağın hakkını verin!

İran destekli Kürt Hizbullahı İmamı Hüseyn Velioğlu kadınların Türkçe öğrenmesini yasaklamıştı, siz Kürt önderleri, daha köklü yasaklar getirmelisiniz!

Türkçe konuşulmayacak, yazılmayacaksa, kendisini sizin gibi bilenler de iş yerleinde, sokaklarda, tüm alanlarda, konserlerde, toplantılarda Türkçenin sözcüklerini, cümle modelini, zaman kiplerini bildiren takılarını kullanmamalılar!

Haydi, bakalım, sözünüzü tutun ve yasaklamayı devlete bırakmayın ya da halkı karanlık vadilere sürüklemeyin!

Akhisar, 31 Mayıs 2019

* Fotoğraf için internet yayınlarına başvurulabilir.

** Osmanlıca ve Kürtçe denilen jargonların yalın değerlendirmesi için bkz. Hüseyin, Kılıç, Kürt Jargonu Üstüne Deneme, Ankara, Temmuz 2002

*** Hizbullah ve öteki İran destekli terör örgütlerinin geçmişi-bugünü için Zifiri Karanlıkta 2 cilt, 2. Basım (İçten Çürüme, Demokrasi Tuzağı, Cellad'ın Zaferi) kitabına başvurulabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar