TSK'dan kritik Katar açıklaması

TSK'dan kritik Katar açıklaması

TSK'nin resmi Twitter hesabından Katar'da düzenlenecek olan ortak tatbikata ilişkin açıklamalar yapıldı.

Sosyal Medyada, "AKP Genel başkanı Erdoğan ve Hükumetin içeride yükselen muhalif seslerden kamuoyu dikkatini uzaklaştırmak için dış politikada ses getirecek girişimlerde bulunacağı" yönünde yapılan yorumların ardından yeni bir gelişme daha kaydedildi. 

AVRUPA İLE KRİZ ZİRVEDEYKEN TATBİKAT

Avrupa'da zirve yapan ve Almanya'nın Türkiye'nin AB üyeliği ve ekonomik ilişkilerini etkileyecek girişimler başlattığı günlerde, Türkiye dikkatleri Katar üzerine çekecek yeni bir girişime başladı.

KATAR'IN ARDINDAN TSK'DAN TATBİKAT AÇIKLAMASI

TSK'nin resmi Twitter hesabından Katar'da düzenlenecek olan ortak tatbikata ilişkin açıklamalar yapıldı.

ORTAK TATBİKAT BAŞLATILACAK

Genelkurmay Başkanlığı, Katar'ın başkenti Doha'da yapılacak olan tatbikata ilişkin açıklama yaptı. 

Genelkurmay'ın resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, ortak tatbikatın tarihi ve tatbikata katılacak kuvvetlere ilişkin bilgiler verildi. 

İŞTE TSK'NIN AÇIKLAMASI

genelkurmaybaskanligitwitter.jpg

KATAR'A GÖNDERİLEN TÜRK ASKERİ İÇİN ARAPLARDAN ÇİRKİN GÖRÜNTÜLER

Bu görüntüler Türkiye'nin Katar krizi sonrası diğer Arap Ülkelerine karşı Katar'ın yanında olacağı kararından sonra Arap sosyal medya guruplarında paylaşılmaya başlandı.


ÖNCE KATAR'DAN BU AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Arap ülkelerinin abluka uyguladığı Katar'ın bölgedeki terörle mücadele işbirliği kapsamında Körfez'de Türkiye ile ortak deniz tatbikatı icra edeceği açıklandı.
 
Katar Savunma Bakanlığı, Türk fırkateyni TCG Gökova'nın tatbikata katılmak üzere Katar'ın Hamad limanına demirlediğini açıkladı ancak tatbikatın tarihlerine ilişkin bir bilgi verilmedi.
 
Doha merkezli Al-Sharq gazetesine göre, ortak deniz tatbikatının iki ülke arasındak askeri işbirliği ve iki başkentin terörle mücadele konusundaki işbirliği çerçevesinde gerçekleşeceğini belirtirken "Türkiye'nin en gelişmiş askeri gemisinin de tatbikata katılacağı" da kaydedildi.
 
Haberi aktaran İran'ın Press TV kanalı ise "tatbikatın, Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) terörü destekleme suçlaması ile Katar'a diplomatik ambargo uyguladıklarını bir dönemde icra edileceğine" dikkat çekti.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER SORUNU 

Press TV, Katar ile ilişkileri kesen ülkelerin Doha'dan talepleri arasında El Cezire kanalının kapatılması, İran ile işbirliği düzeyinin azaltılması ve Mısır'daki Müslüman Kardeşler ile bağlara son verilmesi gibi talepleri içerdiğini" anlattı.
 
Katar'ın ise bu talepleri "makul olmadığı" gerekçesiyle karşılamayı reddettiğini anımsatan Press TV "Türkiye, Katar'ın komşularının bazılarınca tecrit edilmesinden sonra Katar'a destek işaretini verdi ve Körfez'deki ülkeye gıda yardımını gönderdi" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler