Dede Ersel Aksu

Dede Ersel Aksu

TAS-SEN İLE EUROMIL'DE TÜRK-YUNAN, RUM MÜCADELESİ

sendika-(3).jpg

RUMLAR, TAS-SEN’İN EUROMİL’DEN ÇIKARTILMASI İÇİN MÜRACAAT ETTİ !

Türkiye Assubay Sendikası’nın uluslararasındaki başarısı Rum ve Yunanlılar'da panik havası yarattı.

Özellikle Rum ordusu subaylar örgütü temsilcisi Yüzbaşı Stavros Kiru’nun, 2012 yılından bu yana EUROMIL Yönetim Kurulu’nda yer aldığı göz önünde ulundurulduğunda, Rum ve Yunan askeri derneklerin mağlubiyetinin daha da utanç verici olduğu yönünde eleştirilere maruz kaldığı  Rum ve Yunan Gazetelerince yazıldı.

2-074.jpg

 
Rum ve Yunanlıların, TAS-SEN’in  EUROMIL Başkanı Emmanuel Jacob’dan istedikleri ancak, EUROMIL Başkanının bu talebi reddettiği,  Rum ve Yunan Basınına yansıdı. 

m032-001.jpg

Bilindiği üzere Türkiye Assubay Sendikasının 1 Kasım 20144 Tarihinde Ankara’da yapılan 2’inci çalıştayına,  KKTC Emekli Assubaylar Derneği Başkanı heyet halinde katılmışlar ve katılımda Kıbrıs Cumhurbaşkanı Sn. Derviş EROĞLU’nun TAS_SEN’in ulular arası başarısından dolayı tebrik ve teşekkür mektubunu TAS-SEN Başkanı Ahmet ZENGİN’e takdim etmişlerdi.

 Bu konudaki Kıbrıs Gazetelerinin ve  Rum Gazetelerinin haberleri kaynak bölümünde bulunmaktadır.

İŞTE O HABERLER ; (GAZETE 360 - TÜRKAJANS - GÜNDEM)

Rumlar TAS-SEN'in Euromil'e Kabul Edilmesinden Rahatsız Rumların, Türkiye Assubay Sendikası’nın (TAS-SEN), Avrupa Asker Organizasyonu’na (EUROMIL) kabul edilmesinden büyük rahatsızlık duyduğu haber verildi. 18 Kasım 2014 - 00:53

default_logo-001.gif

Simerini Gazetesi “Atilla Avrupa Salonlarında… Türk assubayların Örgütü EUROMIL’de… Cumhuriyet Makamları Gelişmeden Oldukça Kaygılanıyor”  başlıklarıyla manşetten verdiği haberinde,

 

Rum subay/astsubayların 16-18 Ekim tarihlerinde Roma’da düzenlenen EUROMIL 110’uncu toplantısında Türk ordusu mensuplarının EUROMIL’e katılımını engelleyemediğini ve bu nedenle “Atilla ve işgal bölgeleri ordusuyla” aynı masaya oturacağını yazdı.

Askeri kuvvetler ve KKTC güvenlik kuvvetleri subaylarının katıldığı TAS-SEN’in, güçlü perde gerisi faaliyetlerin ardından,  EUROMIL’de iki yıla kadar tam üye olma perspektifiyle gözlemci statüsü edindiğini kaydeden gazete, Rum ordusu subaylar örgütü temsilcisi Yüzbaşı Stavros Kiru’nun, 2012 yılından bu yana Yönetim Kurulu’nda yer aldığı göz önünde bulundurulduğunda, Rum ve Yunan askeri derneklerin mağlubiyetinin daha da utandırıcı olduğunu belirtti.

resize.png

Edindiği bilgilere göre Roma’daki toplantıda Rum ve Yunan temsilcilerin, siyasi argümanlara dayanarak, TAS-SEN’in katılımının EUROMIL işleyiş tüzüğü temelinde çelişkili olduğu konusunda iknalarda bulunmaya çalıştığını aktaran gazete, temsilcilerin, liderliği ikna edememekle kalmayıp, bir de organizasyonun siyasi tezlere dayanmadığı yönünde eleştiri aldığını belirtti.

Gelişmelerin yaşandığı sırada subaylar ve asssubaylar denekleri temsilcilerinin, Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) Komutanı Yeorgios Basiakulis’le telefonla görüşerek, Rum temsilcilerin toplantından ayrılması tavsiyesi aldığını aktaran gazete, Rum temsilcilerin toplantıdan ayrıldığını, ancak bunun neticesinde yetersiz bilgiye sahip olduğu savunulan EUROMIL’in diğer üyelerinin Türkleri kutlayarak, Rum ve Yunanlara eleştirilerde bulunduğunu kaydetti.

EUROMIL’in, tüzüğü temelinde, askeri yetkililerin-üyelerin haklarını ve çıkarlarını savunduğuna işaret eden gazete, “Kıbrıs ve Yunan astsubayları aralarında işgal bölgelerindeki Atilla’ya hizmet eden işgal güçleri astsubaylarının, insani çalışma koşullarına sahip olması ve gerekenlerden faydalanması amacıyla, hakları ve çıkarları için mi çalışacak?” ve “Kıbrıslı ve Yunan astsubaylar Milli Muhafız Ordusu ve Yunan ordusu, Türk astsubayları karşısında Türk ordusu ve Atilla liderliğine aktarılabilecek sorunlarını mı ortaya dökecek?” sorularını sordu.

logo-gundem-005.png

Gazete Rum Derneğinin EUROMIL’de Rum ordusunun bin 500 mensubunu, Türk derneğinin ise faaliyetteki 93 bin 920 astsubayı ve 96 bin emekli asssubayı temsil ettiğine dikkat çekti.

Söz konusu gelişmenin üzerinden bir ay geçmiş olmasına rağmen yetkili makamlarda yoğun bir kaygının hakim olduğunu aktaran gazete, bu kaygıların RMMO Komutanının Savunma Bakanı’na yaptığı bilgilendirmede dile getirildiğini belirtti.

Savunma Bakanlığı’ndan kaynakların, ulusal çıkarlar göz önünde bulundurularak gerekli kararların alınmasının gerekip gerekmediğinin saptanması için konuyla ilgili tam ve ayrıntılı bir bilgilendirme istendiğini yazan gazete, konunun Savunma Bakanı’nın “Kıbrıs Ordusu Astsubaylar Derneği”yle yapacağı görüşmede ele alınacağını aktardı.

 ***
KIBRIS POSTASI - GÜNDEM KIBRIS;

Avrupa Asker Organizasyonu’na (EUROMIL) gözlemci statüsüyle kabul edilen Türkiye Asssubaylar Sendikası’nın (TAS-SEN), bu statüden siyasi istifade sağlama çabasına giriştiği ve bu durumun, EUROMIL’de rahatsızlık yarattığı iddia edildi.

logo-001.png

Avrupa Asker Organizasyonu’na (EUROMIL) gözlemci statüsüyle kabul edilen Türkiye Assubaylar Sendikası’nın (TAS-SEN), bu statüden siyasi istifade sağlama çabasına giriştiği ve bu durumun, EUROMIL’de rahatsızlık yarattığı iddia edildi.


Simerini Gazetesi “Atilla’nın Oyunları Gürültüye Sebep Oldu… EUROMIL Liderliği Kaygılı ve Türk Askeriyle İlgili İkinci Kez Düşünüyor” başlıklarıyla aktardığı haberinde, TAS-SEN’in, EUROMIL’de elde ettiği gözlemci statüsünün ardından, KKTC askerini de bünyesine kattığını ve Rum ordusu sendikalarını tanımayı reddettiğini yazdı.

Gazete, edindiği bilgilere dayanarak, EUROMIL Başkanı Emmanuel Jacob’un, Rum tarafının tüm argümanlarını reddetmesine karşın, Rum Subaylar Sendikası Başkanı Yoannis Maliotis’in gönderdiği ilgili mektubun akabinde, “TAS-SEN ile ilgili bir şeylerin yanlış gittiğini” idrak ettiğini öne sürdü.

Habere göre EUROMIL, TAS-SEN’e bu doğrultuda bir mektup da gönderdi ve mektupta TAS-SEN’den, tam üyelik perspektifinde elde ettiği gözlemci statüsünden siyasi çıkar sağlamaya son vermesini, EUROMIL üyelerini tanımasını ve KKTC askerinin, TAS-SEN’de yer almadığını açık şekilde beyan etmesini talep etti.

logo-tr-001.jpgGazete, Rum Astsubaylar Sendikası’nın da, önceki gün bir mektup göndererek, TAS-SEN’in EUROMIL’de yer almaya devam etmesi halinde EUROMIL’den ayrılmakla tehdit ettiğini yazdı.

Habere göre Rum Astsubaylar Sendikası, hiçbir koşulda TAS-SEN ile karşı karşıya gelmeyi kabul etmeyeceklerini vurguladı.


***

İHLAS HABER AJANSI ;

Rum Savunma Bakanı sert konuştu
Kıbrıs Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu, Türkiye’nin “Tehdit ve kışkırtmalarına” karşın, (sözde) “Münhasır Ekonomik Bölge” içerisindeki egemenlik haklarını yerine getirmeye devam edeceklerini ifade etti.

adsiz-004.jpg

 
Simerini gazetesine göre Güney Kıbrıs’ta yapılmakta olan Avrupa Asker Birlikleri Örgütleri (EUROMİL), toplantısında bir konuşma yapan Fotiu, hidrokarbon rezervlerinin, “Tüm Kıbrıs halkının” yararına yönelik olarak, en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
 
Konuşmasında ekonomik konulara da değinen Fotiu, Hükümet’in NATO’ya bağlı “Barış İçin Ortaklık’a” başvurma niyetinden de söz etti.

 

RUMLARIN EUROMİL'E YAZDIKLARI MEKTUP; 

2-076.jpg 

YAZARIMIZIN YAZILARINI TAKİP ETMEK İÇİN :

https://www.facebook.com/dedeersel.aksu.1

https://twitter.com/DedeErselAksu

Kaynak : 

http://www.gazete360.com/Haberler/guney-kibris/rumlar-tas-senin-euromile-kabul-edilmesinden-rahatsiz/24490

http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/58/news/147668/PageName/GUNEY_KIBRIS

http://www.gundemkibris.com/euromilin-tas-senin-faaliyetlerinden-rahatsiz-oldugu-iddia-edildi-97899h.htm

http://www.turkajansikibris.net/popup.php/cat/258/news/166496

http://www.gundem.be/tr/dunya/tas-sen-euromil-e-kabul-edildi

http://www.iha.com.tr/haber-rum-savunma-bakani-sert-konustu-272219/


İLGİLİ RUM GAZETESİ : http://www.sigmalive.com/simerini/politics/181256/thoryvisan-ta-paixnidia-tou-attila

Önceki ve Sonraki Yazılar