Rusya'dan Türkiye'ye tehdit

Rusya'dan Türkiye'ye tehdit

Bir süredir uçak krizi günlerini aratmayan Türkiye Rusya ilişkilerinde ki gerginlik sözcülerin açıklamalarına da yansıdı. Rus Dışişleri bakanlığı Sözcüsü Zaharova resmen Türkiye'yi tehdit etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye'nin "İdlib'de kimyasal silah kullanıldığı kanıtlandı" açıklamasına çok sert bir cevap verdi.

TÜRKİYE SORUSUNA TURİZM TEHDİDİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısı düzenledi.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, Zaharova’ya Türkiye’den gelen ‘Han Şeyhun saldırısında sarin gazı kullanıldığı kesinleşti’ açıklaması da soruldu.

Zaharova, “Han Şeyhun’daki olayla ilgili tespitleri Türkiye değil, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) yapmalı” yanıtını verdi.

MANİDAR TURİZM TEPKİSİ

“Bence Türkiye Sağlık Bakanlığı, turizm sezonu öncesinde deniz sularının analizi, turizm bölgelerindekiler de dahil olmak üzere gıda ürünlerinin kalite-kontrolü ile uğraşmalı” diye devam eden Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Kimyasal silah sorunu, ilgili uluslararası kuruluşların yetkisinde. Özellikle bu konu, sadece uzun yıllar önce kurulmakla kalmayan, aynı zamanda da ilgili birimi, Suriye’deki kimyasal silah kullanımıyla ilgili olayları doğrudan soruşturan OPCW’nin yetki alanında” ifadelerini kullandı.

CHARTER UÇUŞLARI KONUSUNDA BİLGİMİZ YOK

Bu arada Zaharova, Rusya ve Türkiye arasındaki charter uçuşların durdurulabileceğine ilişkin haberler hakkında Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın bilgisi bulunmadığını kaydetti.

TÜRKİYE'YE TURİZM TEHDİDİ MESAJI MI

Diplomatik kaynaklar bu açıklama sonrası şu değerlendirmeyi yaptılar. Rusya Suriye konusunda Türkiye'nin ABD yanında yer alması sonucunda ilk misillemenin Turizm konusunda olabileceğinin işaretlerini veriyor. Açıklamayı böyle yorumlamak gerekir diyorlar.

 

İlgili Haberler