RUSYA İLE YENİ GERGİNLİK

RUSYA İLE YENİ GERGİNLİK

Erdoğan'ın özür dilemesi ardından sona ermiş gibi görünen Rusya ile krizin Suriye'de meydana gelen gelişmeler yüzünden yine gerginleştiği haberleri geliyor.

A+A-

Amerikan Foreign Policy dergisi, "Ankara ile Moskova'nın kamuoyu önünde balayı yaşamasına rağmen, kapalı kapılar ardında Suriye konusundaki soğuk savaşın bütün hızıyla sürdüğünü" iddia etti.

SADECE BARIŞ VAR ANLAŞMA YOK

Diplomasi gözlemcilerinin bir süredir yaptığı " Her konu çözülmedi sadece barış yapıldı" yorumları gerçekleşmeye başladı. Erdoğan ve Putin'in son zirvede "Medya önünde tartışmayalım" anlaşmasının bile sona erebileceği ileri sürülüyor.

AĞIR SUÇLAMA

Foreign Policy'de Colum Lynch imzasıyla yayımlanan haberde, geçen hafta basına kapalı olarak yapılan BM Güvenlik Konseyi toplantısında, Rusya'nın Türkiye'yi Suriye konusunda ağır şekilde suçladığı öne sürüldü.

TÜRKİYE SİLAH GÖNDERMEYE DEVAM EDİYOR

BM diplomatlarına dayandırılan habere göre, Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, Türkiye'yi, Suriye'deki terörist gruplara silah göndermeye ve teröristlerin Suriye'ye geçişine izin vermeye devam etmekle suçladı.

KAMUOYUNDAN GİZLENDİ

Dergi, Rus elçinin kapalı kapılar ardındaki suçlamasının kamuoyundan gizlendiğini belirtirken, bu olayın, iki ülkenin kamuoyu önünde savaş baltalarını gömmüş görünmekle birlikte Suriye konusundaki derin rekabetin aynı hızla devam ettiğini ortaya koyduğunu savundu.

erdogan-putin-.jpg

RUSLAR ÇOK SERT KONUŞTU

Foreign Policy'nin haberine göre, Güvenlik Konseyi'nin gizli oturumuna katılan bir diplomat, “Ruslar, Türkiye konusunda çok sert konuştu" dedi.

Ancak dergi, Rus diplomat Churkin'in toplantı çıkışında tamamen yumuşak bir üslup kullanarak, “Ankara'dakilerin kafasında işleri karmaşıklaştıran birtakım faktörler var, ancak bunun olabildiğince çabuk aşılması gerekiyor" dediğini kaydetti.