RUS UÇAKLARI TÜRK ASKERİNİ VURDU 3 ŞEHİT 11 YARALI

RUS UÇAKLARI TÜRK ASKERİNİ VURDU 3 ŞEHİT 11 YARALI

Suriye'de devam eden Fırat Kalkanı Harekatı sırasında Rusya'ya ait uçaklar kazayla Türk askerlerini vurdu. TSK olayda 3 askerin şehit olduğunu açıkladı.

A+A-

Doğan Haber Ajansı (DHA), 'El Bab'da yine IŞİD saldırısı: 1 şehit, 10 yaralı' ve 'El Bab'da yine IŞİD saldırısı: 5 şehit, 10 yaralı' başlıklı haberlerini kaynağından yapılan düzeltme nedeniyle iptal etti.

Suriye'de sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı'nda, El Bab bölgesinde Türk askerlerinin bulunduğu bina Rusya Federasyonu'na ait bir savaş uçağı tarafından yanlışlıkla hedef alındı. Hava harekatında hedef alınan binanın enkazı altında kalan 3 asker şehit oldu, 1'i ağır 11 asker ise yaralandı.

Fırat Kalkanı harekatı 170'inci güne girerken dün 5 askerin şehit olduğu El Bab'dan bugün de şehit haberi geldi. El Bab'ın ele geçirilmesine yönelik yürütülen operasyonlar sırasında, sabah saat 08.40 sıralarında Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının bulunduğu bir bina IŞİD hedeflerine yönelik hava harekatına katılan Rus savaş uçağı tarafından yanlışlıkla vuruldu.

Bombalanan binanın çökmesinin ardından göçük altında kalan askerlere ulaşmak isteyen silah arkadaşları seferber oldu. Göçük altında çıkarılan 11 yaralı asker, bölgeden tahliye edildi ve ambulanslarla Kilis Devlet Hastanesi'ne taşındı. Yaralı askerlerden birinin durumunun ağır olduğu, diğer 10 askerin hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Bombardımanda yıkılan binanın enkazı altından çıkarılan şehit sözleşmeli er 23 yaşındaki Ömer Akkuş'un cenazesi saat 11.30 sıralarında helikopter ile Gaziantep'e ulaştırıldı. Göçük altında kalan şehit uzman çavuş 25 yaşındaki Mehmet Şahin ile şehit uzman onbaşı 26 yaşındaki Emre Mücahit Topal'ın cenazeleri ise saat 14.00 sıralarında çıkarıldı ve 14.40 sıralarında helikopter ile Gaziantep'e getirildi. Ancak, şehitlerin vücut bütünlükleri bozulduğu için üzerinde Türk bayrağı bulunan 4 cenaze torbası içerisinde getirilmesi 4 ayrı şehit olduğu gibi algılandı. Ancak, bir süre sonra El Bab bölgesinden gün içerisinde getirilen şehit sayısının 5 değil 3 olduğu anlaşıldı.

Böylece gün içerisinde 3 askerin daha şehit düşmesiyle, Fırat Kalkanı Harekatının başladığı geçen 24 Ağustos'tan bu yana şehit düşen asker sayısı 64'e yükseldi.

TSK AÇIKLAMA YAPTI

Genelkurmay Başkanlığı da akşam saatlerinde konuya ilişkin yaptığı açıklamada Rusya'ya ait savaş uçağının kazaen hedef aldığı binadaki 3 askerin şehit olduğunu bildirdi. 1'i ağır 11 askerin de yaralandığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:
"Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde, 09 Şubat 2017 tarihinde saat 08.40 sularında, Rusya Federasyonuna ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine icra edilen hava harekatı esnasında, kazaen TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 11 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personelimiz tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle hastaneye ulaştırılmıştır."

[Haber görseli]

FIRAT KALKANI'NDA 69 ASKER ŞEHİT

Fırat Kalkanı Harekatının başladığı geçen 24 Ağustos'tan bu yana şehit düşen asker sayısı 64'e yükseldi.

[Haber görseli]

SAKARYA'DA ŞEHİT ACISI

Suriye’de terör örgütü IŞİD'e yönelik yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı’nda sabah saatlerinde meydana gelen saldırıda şehit düşen 23 yaşındaki Sözleşmeli Tankçı Er Ömer Akkuş’un Sakarya’da ki baba evine ateş düştü. 

Şehit olan askerin Sakaryalı Sözleşmeli Tankçı Er Ömer Akkuş olduğu belirlendi. Akkuş’un Kaynarca ilçesine bağlı Uzakkışla Mahallesinde oturan ailesine acı haber askeri yetkililer tarafından verildi. Acı haberi alan baba Mahmut Akkuş’un evinde feryatlar yükseldi. Evin önünde ambulans bekletilirken şehidin baba ocağına Türk Bayrakları asıldı. 

Zaman zaman feryatların yükseldiği evde şehidin yakınlarına 112 Acil Sağlık ekipleri müdahale etti. Öte yandan Ömer Akkuş’un 7 kardeşi daha olduğu öğrenildi. 

[Haber görseli]

 

Darbe gecesinde 14 Hakan Fidan sorusu

Darbe gecesinde 14 Hakan Fidan sorusu

Başarısız darbe girişiminin ardından en çok konuşulan isimlerin başında MİT Müsteşarı Hakan Fidan geldi.

ERDOĞAN'IN BU SÖZLERİNDEN SONRA 500 DEN FAZLA ŞEHİT GELDİ

ERDOĞAN'IN BU SÖZLERİNDEN SONRA 500 DEN FAZLA ŞEHİT GELDİ

17 Mayıs itibariyle 7 haziran seçimlerinden sonra birden bir başlayan ve kimsenin anlamlandırmadığı çatışmalarda şehit sayısı 500'ü geçti. Peki 1 Haziran'dan önce AKP Politikası neydi de ne değişti?

İlgili Haberler