RIZA SARRAF'A BİR ŞOK DAHA

RIZA SARRAF'A BİR ŞOK DAHA

Başsavcı Bharara, 'Bu sanıklar, ABD'nin uyguladığı yaptırım kurallarını gizlice delmekle kalmayıp kara para da akladılar. En üst yasal cezayı hak ediyorlar'

A+A-

ABD'de cezaevinde bulunan 17 aralık Soruturmasının kilit ismi Rıza Sarraf'ı tutuklayan savcıdan yeni bir hamle geldi. Şu ana kadar Sarraf'ın büyük bir servet karşılığı tuttuğu ünlü avukatlarının tüm girişimlerini boşa çıkartan savcı Bharara yeni bir dava ile soruşturmayı büyütmeye başladı. İşte ayrıntılar

AYNI SUÇTAN 4 KİŞİYE DAHA YENİ DAVA

İran asıllı işadamı Reza Zarrab hakkındaki iddianameyi hazırlayan New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara, aynı aileden 4 Türk ve İran vatandaşı hakkında, ABD'nin İran'a karşı uyguladığı yaptırımları delme, kara para aklama ve bankacılık sahtekarlığı yapma gerekçeleriyle dava açtı.

TÜRKİYE'DE YAŞAYAN 4 KİŞİ

New York'ta aynı suçlamalarla tutuklu olarak yargılanan İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab hakkındaki iddianameyi hazırlayan Başsavcı Preet Bharara, Türkiye'de yaşayan Habibullah Zarei, Nesteren Zarei Deniz, Bora Deniz ve Abdullah Evren Erdem hakkındaki iddianameyi mahkemeye sundu. İddianamede sanıkların üç ayrı İran şirketi aracılığıyla sattıkları bakır, çelik gibi ürünlerden elde ettikleri 100 milyon doları Amerikan bankalarını da devreye sokarak İran'a aktardıklarını savunan Başsavcı Bharara, 'Bu sanıklar, ABD'nin uyguladığı yaptırım kurallarını gizlice delmekle kalmayıp kara para da akladılar. En üst yasal cezayı hak ediyorlar' dedi.

AĞABEYİNEDE DAVA AÇTI

Geçtiğimiz günlerde aynı suçlamalarla ABD'de tutuklu olarak yargılanan Reza Zarrab'ın ağabeyi Muhammed Zarrab hakkında da dava açan Başsavcı Bharara tüm sanıklar hakkında 75'er yıl hapis cezası istedi.