PUTİN'DEN ÇOK ÖNEMLİ TÜRKİYE AÇIKLAMALARI

PUTİN'DEN ÇOK ÖNEMLİ TÜRKİYE AÇIKLAMALARI

Ancak Putin, hala yaşanan krizin etkilerini azaltma çabaları konusunda çokta olumlu konuşmadı.

A+A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Erdoğan ile yaptığı her görüşme sonrası açıklamalarda Türkiye'ye desteğini daha çok artırıyor. Erdoğan ve Putin dün G-20 zirvesinde yaptıkları görüşme sonrasıda aynı şey oldu.

Putin,Türkiye'nin Suriye'deki 'Fırat Kalkanı' operasyonunun kendileri için beklenmedik bir gelişme olmadığını belirtti. Böylelikle Türkiye'nin Suriye operasyonunda Rusya desteği bir kez daha teyid edilmiş oldu. Bu gelişme Erdoğan'ın Suriye operasyonunda elini çok rahatlatacak bir gelişme olarak niteleniyor. Ancak Putin, hala yaşanan krizin etkilerini azaltma çabaları konusunda çokta olumlu konuşmadı.   İşte ayrıntılar

İSTİHBARAT ORGANIMIZ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Çin'in Hangzhou kentinde düzenlenen G20 zirvesi ardından bir basın toplantısı düzenleyen Putin, Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonuna değindi.

Putin, "Türkiye'nin Suriye'deki operasyonu bizim için beklenmedik olmadı. Neler olup bittiğini anlıyoruz. Beklenmedik şeylerle daha az karşılaşmamız için bir dışişleri bakanlığımız ve istihbarat servislerimiz bulunuyor.  

Orada (Operasyonu öğrendiğimizde) neler olup bittiğini, işlerin nereye doğru gittiğini anlamıştık. Hareketler ve amaçlar görülüyordu.

Suriye'deki olaylar nedeniyle Türkiye'de yaşanan sorunları da görüyorduk. Bunları anlamak için büyük bir analist olmaya da gerek yok.

Bunların hepsini bir hayli iyi görüyoruz ve burada bizim için büyük ölçüde beklenmedik bir şey yok. Fakat bir kez daha tekrarlıyorum: Uluslararası hukuk kurallarına ve prensiplerine aykırı olan hiçbir eylemi memnuniyetle karşılayamayız." dedi.

PUTİN, TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ ANLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ile ikili ilişkilerin düzelmesine ilişkin çalışmaların plana göre devam ettiğini, fakat Türk tarafının istediği gibi hızlı gitmediğini bildirdi.

Putin konuyla ilgili şunları söyledi:

"Türkiye ile ikili ilişkilerimizin düzelmesi konusuna gelirsek, çalışmalarımız planladığımız gibi devam ediyor.

Türk partnerlerimizin istediği kadar hızlı gitmiyor. Bir şeyleri kırmak her zaman hızlı gerçekleşiyor, düzeltmek ise her zaman daha zor. Bu hükümetin kararlarına bağlı bazı prosedürleri gerektiriyor. 

Fakat çalışmalar ilerliyor. En önemlisi tam taraflı işbirliğinin düzeltilmesi için temelin oluşturulması. Bu temeli Türkiye yönetiminin bizim uçağımızın yaşadığı o trajik olay sebebiyle bize yaptığı özür oluşturuyor."