' Paralı Poşet ' uygulaması vatandaşı isyan ettirdi

' Paralı Poşet ' uygulaması vatandaşı isyan ettirdi

1 Ocak'tan itibaren alışverişlerde ücretsiz olarak verilen plastik poşetlerin artık paralı olması tüketimi % 70 oranında azaltırken vatandaşlar uygulamaya isyan ettiler, öte yandan sosyal medyada paralı poşetler ile alay edilen video rekor kırdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2018 yılında yayımlanan yönetmelikte, ücretsiz olarak verilen plastik poşetlerin 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle artık tüm satış noktalarından ücretli olarak temin edilmesi yönünde düzenleme yapılmıştı.

VATANDAŞ İSYANDA

Plastik poşetlerin tanesi 25 kuruştan verilirken, marketlerin ekmek, şarküteri ve manav gibi bölümlerinde açıkta satılan ürünlerin hijyeninin korunması açısından plastik poşetlerin ücretsiz temini devam edecek.

"ESKİDEN 6 POŞET ALIYORDUK "

“Eskiden 6 poşet alırken şimdi sayısını düşürdük” Ücretli poşet uygulamasından şikayet eden vatandaşlardan Fatma Kaya, uygulamadan memnun olmadığını belirterek, “Evden gelenler yanında bir poşet getirir de dışarıdan gelenler için zor oluyor” dedi. Kendisi de markette çalışan Ahmet Uğur ise, “25 kuruştan 4 tane aldık. Eskiden 6 poşet alırken şimdi sayısını düşürdük.

PARASIZ BİR YÖNTEM BULUNAMADI MI

Plastik poşet yerine başka bir şey bulunabilirdi kağıt veya başka bir şey. Ben de markette çalışıyorum. Şimdi müşteri gelecek sürekli şikayet edecek edecek, sıkıntı olacak” şeklinde uygulamayı değerlendi. “Bu poşetten şikayetçiyim” Uygulamayı değerlendiren bir başka vatandaş ise,

ŞİKAYETÇİYİM

“Bu poşetten şikayetçiyim. Çünkü aldığım ücretin karşılığında zaten fazlasını ödüyorum bir de bunu ödüyorum parayla. Elinde poşet mi taşıyacak sokakta adam. Eskiden file vardı. Tamam bu da zararlı ama bunun da zararını düşünecekti” dedi.

İlgili Haberler