Papa Giderayak Konuştu; Bu Dünya Baştan Çıkmış

Papa Giderayak Konuştu; Bu Dünya Baştan Çıkmış

Bu Dünya Baştan Çıkmış

A+A-
PAPA: BU DÜNYA BAŞTAN ÇIKMIŞ
 
Esma ÇAKIR/ROMA
BU ayın sonunda Papalık makamını boşaltacak 16'ncı Benediktus, Paskalya Yortusu'na kadar sürecek 'Büyük Perhiz dönemi' nedeniyle çekildiği 6 günlük inzivadan çıkarak, kararının ardından Vatikan'da artan tansiyona yönelik konuştu. 
 
İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ve eşi Clio Napolitano'yu kabul eden Papa, seçimlere giden İtalya için dua edeceğini söyledi. Daha sonra son kez Papalık Yönetimi'nde (Curia Romana) yer alan kardinallere veda eden Papa, onlara hitaben yaptığı konuşmada, "Kötü Ruh, Tanrı'yla çelişmek için daima yaratılışı kirletmek, onun güzelliğini ve gerçekliğini bozmak istiyor. Tanrı tarafından ortaya konan 6'ncı günün güzelliği, bu dünyanın kötülüğü, baştan çıkmışlığı ve acısıyla çelişmektedir" dedi.
 
Papa, sarsıcı kararı ardından yaptığı diğer açıklamalarda da, güç ve hırsa Tanrı'nın alet edilmesinin yanlışlığına ve egoizm ve bölünmelerin kiliseye zarar verdiğine dikkat çekti. 
 
Papa 16'ncı Benediktus'un görevinden feragat ettiğini açıklamasının ardındaki gerçeklerle ilgili, Kilise'de pedofili (sübyancılık) vakalarının örtbas edilmesi, Vatikan Bankası'nda kara para aklanması ve son olarak da Papalık yönetimindeki gay lobisinin oluşturduğu baskı iddiaları İtalya ve dünya basınında yer alırken, Vatikan bu tezlere ateş püskürdü. Vatikan Devlet Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, doğrulanmayan ve doğrulanması da mümkün olmayan ya da tamamen gerçek dışı haberlerin, bireylere ve kurumlara zarar verdiği belirtildi. 
 
Haberlerin, Papalık seçimlerini (Konklave) gerçekleştirecek Kardinaller Koleji'ni etkilemeye yönelik olduğu vurgulanan açıklamada, "Yüzyıllar boyunca kardinaller, kararlarını etkilemeye yönelik her türlü baskı çeşidine göğüs germiştir" denildi. 
 
"KİLİSEDE KARGAŞA ÇIKARMAK İSTİYORLAR"
 
Vatikan Basın Bürosu Sorumlusu ve Sözcüsü Peder Federico Lombardi ise, Vatikan Radyosu'na yaptığı açıklamada, Papa'nın görevi bırakması ardından Katolik Kilisesi'nin büyük bir acı yaşadığını belirtti. Bu durumu fırsat bilen ve yönünü şaşırmış fikirli insanların olduğu mesajını veren Peder Lombardi, "Modası geçmiş iddialarda bulunup, iftiralar savurarak, Kilise ve Kilise Yönetimi'ni sarsmak ve kargaşa ortamı yaratmaya çalışıyorlar" dedi. Lombardi, bu şekilde Kardinaller Koleji üzerinde, kabul edilemez bir baskı ortamı yaratıldığını bildirdi.