Obama'da Ağladı

Obama'da Ağladı

ABD'nin Coonecticutt eyaletine bağlı Newton kentinde bulunan Sandy Hook İlkokulu'na yapılan ve 27 kişinin öldüğü saldırıyı gerçekleştiren maskeli saldırganın, Ryan Lanza olduğu belirtildi.

A+A-
ABD'de okul katliamı
ABD'nin Coonecticutt eyaletine bağlı Newton kentinde, Sandy Hook İlkokulu'na silahlı saldırıda bulunuldu.

Nafiz ALBAYRAK 
 
Çocukları dehşete düşüren saldırıda ilk belirlemelere göre 18'i ilkokul öğrencisi 27 kişi öldü. Olay sonrası polis saldırganı vurarak etkisiz hale getirdi. Kimliği açıklanmayan saldırganın okulun öğrencilerinden birisinin babası olduğu belirtildi. 
 
MASKELİ SALDIRGAN, OKUL MÜDÜRESİNİ HEDEF ALMIŞ 
 
ABD'nin Coonecticutt eyaletine bağlı Newton kentinde, Sandy Hook İlkokulu'na yapılan saldırı yerel saatle sabah 09.40'da gerçekleşti. Maskeli saldırganın okulun bayan müdürü Dawn Hochsprung'u hedef aldığı öne sürüldü. İlk gelen bilgilerde ölü sayısı sürekli olarak değişirken, çok sayıda yaralı da Danbury Hastanesi'ne kaldırıldı. Okul müdürünün durumuna ilişkin belirsizlik sürerken, yetkililer saldırıya ilişkin ABD başkanı barack Obama'yı dakika dakika bilgilendirdi. 
 
SALDIRGANIN KİMLİĞİ BELİRLENDİ
 
ABD'nin Coonecticutt eyaletine bağlı Newton kentinde bulunan Sandy Hook İlkokulu'na yapılan ve 27 kişinin öldüğü saldırıyı gerçekleştiren maskeli saldırganın, Ryan Lanza olduğu belirtildi. 
 
ÇİFT SİLAHLI SALDIRGAN ANNESİNİ DE ÖLDÜRMÜŞ 
 
ABD'nin Coonecticutt eyaletine bağlı Newtown kentinde, Sandy Hook İlkokulu'na silahlı saldırıda bulunuldu. Çocukları dehşete düşüren saldırıda ilk belirlemelere göre aralarında 20 ilkokul öğrencisinin bulunduğu 27 kişi öldü. Polisin, vurarak etkisiz hale getirdiği saldırganın 20 yaşındaki Adam Lanza olduğu belirlendi. Öğrencilerin gözleri önünde kendi annesini silahla vurup öldüren Adam Lanza'nın babası da New Jersey'deki evinde ölü bulundu. 
 
ABD, yerel saatle 09.40'da bir ilkokulda gerçekleşen saldırıyla sarsıldı. Connecticutt eyaletine bağlı Newtown kentinde gerçekleşen saldırıda, yaşları 5 ile 10 arasında değişen 20 ilkokul öğrencisi ile aralarında öğretmenlerin de bulunduğu 7 yetişkin öldü. FBI, Connecticutt eyalet ve Newtown kent polisini alarma geçiren olay Sandy Hook İlkokulu'nda terör havası yarattı. Çift silahlı olduğu belirlenen saldırgan Adam Lanza, önce ders verdiği sınıfta öğrencilerinin gözü önünde kendi annesini öldürdü. 
 
Yaşları 5 ile 10 arasında değişen 600 öğrencisi bulunan Sandy Hook İlkokulu'nda çocukları dehşete düşüren saldırı, öğrencilerin ailesi arasında da paniğe yol açtı. Yüzlerce veli çocuklarına sağ salim kavuşup kavuşamayacaklarını bilmeden okula akın ederken, FBI, eyalet ve kent polisi okul çevresinde çok yoğun güvenlik önlemleri aldı. Saldırıda yaralanan 3 kişi Danbury Hastanesi'nde tedaviye alındı. 
 
ABD'de okullara daha önce de saldırıda bulunulduğu biliniyor. Ancak Newtown'daki saldırı, ilkokula yapılan ilk saldırı olma özelliği taşıyor. ABD başkanı Barack Obama'nın dakika başı bilgilendirildiği olay ABD'de silah satışının yasaklanıp yasaklanmaması tartışmasını da yeniden gündeme getirdi. ABD Başkanı Barack Obama'nın silah satışlarının yasaklanmasından yana olduğu biliniyor. 
 
Newtown'da 27 kişinin ölümü ile sonuçlanan saldırıdan sonra Beyaz Saray'da açıklama yapan ABD Başkanı Barack Obama, "Son yıllarda bu tür trajedileri fazlalıkla yaşamaya başladık. Bir başkan olmaktan çok, bir baba olarak bunların acısını yaşıyorum" dedi. Gözyaşlarını güçlükle tutan Obama, "Bugün kalplerimiz bir kez daha kırıldı. Masum çocuklar rüyalarını yaşayamadan yaşamlarını yitirdi. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Politikayı göz önüne almadan, bu tür olayların yaşanmaması için ne yapılması gerekiyorsa yapmalıyız" diye konuştu. 
 
Öte yandan Adam Lanza'nın babası da New Jersey'deki evinde ölü bulundu. 
 
 

HABERE YORUM KAT