NATO'DAN KRİTİK AÇIKLAMA

NATO'DAN KRİTİK AÇIKLAMA

En kritik açıklama ise Nato Genel Sekreteri Stoltenberg'den geldi. İşte Amerikaninsesi Sitesinde ki o haber.

A+A-

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “savunma ve güvenlik alanında tek başına hareket etmek ne Amerika ne de Avrupa için bir seçenek” dedi.ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın dünya dengeleri üzerinde etkisi giderek artmaya devam ediyor.

NATO'DA İLK TEDİRGİNLİK

Seçim dönmeinde yaptığı aşırı çıkışları ile tüm dünya siyasetinde büyük tedirginliklere yol açan Trump'ı içeride yüzbinler protesto ederken, Avrupa'dan da tepkiler gelmeye başladı. En kritik açıklama ise Nato Genel Sekreteri Stoltenberg'den geldi. İşte Amerikaninsesi Sitesinde ki o haber.

HARCAMA KONUSU GÜNDEMDE

Başkanlık kampanyası sırasında Donald Trump Avrupa’nın savunmasına yeterince harcama yapmaması durumunda Avrupa’daki müttefiklerini yalnız bırakacağını belirtmişti.

Stoltenberg, The Observer gazetesine yazdığı makalede “bir nesil içinde güvenliğimize karşı en büyük zorluklarla karşı karşıyayız, Amerika ile Avrupa arasındaki ortaklığın değerinin tartışılacağı zaman değil” dedi.

Stoltenberg, 11 Eylül 2001’deki saldırıların ardından NATO’nun ilk defa bir üyeye saldırının bütün üyelere yapıldığını teyit ettiğini hatırlattı.

SAVUNMA HARCAMA YÜKÜMLÜLÜKLERİ YERİNE GELMEMİŞ DURUMDA

NATO’nun birçok üyesi savunma konusundaki harcama yükümlülüklerini karşılmamamış durumda. Stoltenberg, Amerika’nın diğerlerine bu yönde çağrı yapmasına hakkı olduğunu da belirtiyor.

Stoltenberg, “bu belirsiz zamanlarda güçlü Amerika liderliğine ve Avrupalıların yüke destek vermesine ihtiyacımız var” dedi.

AVRUPA AMERİKA İŞBİRLİĞİ VAZGEÇİLEMEZ

NATO Genel Sekreteri Avrupa ve Amerika arasındaki işbirliğinin vazgeçilmez olduğunu da kaydetti.

Stoltenberg, “farklılıklarımızı derinleştireceğimize, bizi birleştiren noktaları artırmalıyız ve ortak çözümler için birlikte çalışmalıyız. Tek başına olmak ne Amerika ne de Avrupa için seçenek” dedi.