MİLİS LİDERİ İRAN'DAN TEHDİT ETTİ; TÜRKİYE İLE SAVAŞIRIZ

MİLİS LİDERİ İRAN'DAN TEHDİT ETTİ; TÜRKİYE İLE SAVAŞIRIZ

Bitmek bilmeyen sorunlarla boğuşan Türkiye'nin başında yeni bir dert sarılmak üzere. İran'ı arkasına alan Şii lider Türkiye'yi açıkça tehdit etti: "Savaşırız"

A+A-

Hem ekonomik hem sosyal çok sayıda sorunun yanı sıra PKK , İŞİD terörü ile de  boğuşan Türkiye'nin başına yeni dertler kapıda. Suriye'de süren savaş gönderilen ordumuzdan gelen şehit haberleri yetmiyor gibi, şimdide Irak cephesi ısınıyor. Irak ile Başika'da bulunan askeri varlığımız nedeni ile gerginlik giderek büyürken, sorunla ilgili bir tehdit de iran'dan geldi.

AÇIKÇA TEHDİT ETTİ

İran’da bulunan Irak’taki Şii milis gücü Haşdi Şabi Sözcüsü Ahmed El Asadi, Başika’daki Türk askerilerinin varlığı nedeniyle iki ülkenin askeri çatışmaya girmesi durumunda Haşdi Şabi güçlerinin Türkiye’ye karşı mutlaka bu çatışmada yer alacağını söyledi.

TAHRAN'DAN AÇIKLAMASI MANİDAR

İran’ın başkenti Tahran’da basın toplantısında konuşan El Asadi, Başika’daki Türk askerlerini 'işgalci güç' olarak tanımlayarak, Türkiye’nin Irak’ta güç bulundurmasına karşı olduklarını söyledi.

TÜRK ASKERİNİN BURADA BULUNMASI YASA DIŞIDIR

Haşdi Şabi Sözcüsü , “Irak’ın çeşitli kentlerinde son bir yıldır yaptığımız gösterilerle Türk güçlerinin Başika’da bulunmasını protesto ettik. İşgalci Türk güçlerinin Irak’ın kuzeyinde bulunması yasadışıdır” dedi. 

Sorunun siyasi yöntemlerle çözümü konusunda iki ülke diplomatik kurumlarına fırsat tanıdıklarını söyleyen El Asadi, “İkili görüşmelerden bir sonuç alınmazsa ve olay askeri çatışmaya doğru giderse Haşdi Şabi olarak mutlaka bu çatışmada yer alırız” dedi.

"HAŞDİ VATANİ’DEN TÜRKİYE’YE DESTEK VERDİKLERİ İÇİN AYRILDIK" 

Sünni birliklerden oluşan Haşdi Vatani’den Türkiye’den askeri eğitim aldıklarından dolayı ayrıldıklarını ileri süren El Asadi, “Türkiye’nin Başika’ya gelmesine izin vermesinden dolayı Haşdi Vatani ile bağlarımızı tamamen kopardık” diye konuştu.