MERKEZ BANKASINDAN  BANKALARA KISITLAMA

MERKEZ BANKASINDAN BANKALARA KISITLAMA

Siyasi istikrarsızlık ve ekonomide kötü gidişin hızlanmasına tepki olarak diğer gelişmiş ülke paralarına göre daha hızlı değer kaybeden TL'yi güçlendirmek için Merkez bankası ilk radikal kararını aldı.

A+A-

Dolarda durmak bilmeyen yükseliş Anayasa ve başkanlık tartışmaları ile daha da alevlenince Merkez bankasının radikal kararlar almasını zaruri hale getirdi. Fazi artırma toplantısı için yaklaşık bir hafta daha zamanın olması yüzünden Merkez bankası diğer araçları ile dolara olan talebi baskı altına alma yoluna gitti.

BANKALARIN TL İHTİYAÇLARINI DÖVİZ STOKLARINI SATARAK SAĞLAMAYA ZORLANDI

Bu nedenle ilk önlem bankaların kısa vadeli TL borçlanma limitlerini kısarak ellerinde bulunan dövizi bozdurma yoluna gitmelelerini sağlayacak limitler ile oynama operasyonuna girişti. Kararın ilk etkisi olumlu olarak piyasalara yansıdı. İşte detaylar,

Merkez Bankası, dövizdeki tırmanışa karşı bir önlem olarak, Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitlerini Pazartesi'den itibaren toplam 11 milyar liraya düşürdü.

LİMİTLER DÜŞÜRÜLÜNCE BANKALAR KISA VADE TL İHTİYAÇLARINI DÖVİZ SATARAK KARŞILAYACAK

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Merkez Bankası bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitleri 16 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere toplam 11 milyar TL’ye düşürülmüştür" denildi.

Açıklamaya göre, gerekli görülen günlerde Borsa İstanbul bünyesindeki repo pazarlarında Merkez Bankası tarafından yapılan fonlama tutarı da sınırlandırılabilecek.

Buna karşılık, bankaların gün sonunda kalan likidite ihtiyaçlarını Merkez Bankası'nın Geç Likidite Penceresi (GLP) borç verme faiz oranından limitsiz olarak karşılayabilmeleri olanaklı olacak.

REPO İHALESİ AÇILMIYOR

Merkez Bankası, dövizdeki hızlı yükselişe karşı iki gündür "miktar yöntemiyle bir hafta vadeli repo ihalesi" açmıyor.

Bankaları yüzde 8.0 faiz ile fonladığı "miktar yöntemiyle bir hafta vadeli repo ihalesi"ni açmayan Merkez Bankası, bankaları "yüzde 8.50 faizle kotasyon yoluyla repo" ve "yüzde 10.00 faizle geç likidite penceresi" yoluyla fonlamaya devam ediyor.

Merkez Bankası'nın kapanışa yakın açıklaması döviz üzerinde önemli bir etki yapmadı. Bankalararası piyasada dolar 3.78 - 3.79 lira, euro da 4.01 - 4.02 lira aralığında hareket ediyor.

Bunlara sahipseniz zenginsiniz

Bunlara sahipseniz zenginsiniz

Sahip olduğunuz para miktarı ne olursa olsun eğer şunlara sahipseniz sizi zengin olarak herkes kabul edecektir.

TANER YILDIZ'IN ATTIĞI MİLYAR DOLARLIK SIR İMZANIN BELGESİ

TANER YILDIZ'IN ATTIĞI MİLYAR DOLARLIK SIR İMZANIN BELGESİ

2010 yılında Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın şayıstay raporlarına yansıyan milyarlarca dolarlık zarara yol açan imzayı neden attığının belgeleri

İlgili Haberler