MERKEL'DEN DOMUZ ETİ AÇIKLAMASI

MERKEL'DEN DOMUZ ETİ AÇIKLAMASI

Merkel, karşılıklı anlayış çağrısında bulundu.Merkel, sığınmacılar tarafından “okullarda domuz eti verilmesin” talebine

A+A-

Almanya’da sığınmacılarla birlikte son dönemde tartışma konusu olmaya başlayan okullarda domuz eti konusunda Başbakan Angela Merkel’den açıklama geldi.

OKULLARDA DOMUZ ETİ VERİLMESİN

Haftalık yayınladığı video mesajında konuya değinen Merkel, karşılıklı anlayış çağrısında bulundu.
Merkel, sığınmacılar tarafından “okullarda domuz eti verilmesin” talebine, ”Bir yandan bizler insanların görenek ve kuralları olduğunu anlayışla kabul etmeliyiz. Diğer taraftan bu talep başka kuralları olanlar için bir kısıtlamaya dönüşmemeli“ yanıtını verdi.

UYARI YAZSI YAZABİLİRİZ

Almanlar için bu güne kadar alışılagelmiş çeşitliliğin korunmasına dikkat edilmesinin önemine değinen Merkel, içerisinde domuz eti bulunan yemeklere uyarı yazısı yazılabileceğini, bunun karşılıklı hoşgörü ile aşılabileceğini söyledi.

FARKLI TERCİHLERİ BİZLER BİLİYORUZ

“Kimi insanların vejetaryen yemek alışkanlıkları ya da farklı tercihleri olduğunu bizler de biliyoruz” üne kadar bu konunun sorun olmadığını ve bundan sonra da aynı anlayışın sürmesi gerektiğini dile getirdi.

Almanya’da son dönemde sığınmacılarla birlikte kreş ve okullarda domuz eti verilmemesi talebi gündeme gelmiş, konu kamuoyu ve siyasiler arasında tartışma konusu olmuştu.