MERAL AKŞENER "YENİ PARTİ Mİ" KURACAK

MERAL AKŞENER "YENİ PARTİ Mİ" KURACAK

Destekçilerinin, "Adım atmakta cesaretli davranmalı" diyerek cesaretlendirmeye çalıştıkları, Bahçeli'ye karşı en güçlü aday, Meral Akşener'in ise önünde 2 yol var.

A+A-

15 Temmuz başarısız darbe girişimi MHP'de kaynayan kazanıda etkiledi. Seçimlerde üstüste aldığı yenilgilere rağmen koltuğu bırakmak istemeyen Devlet Bahçeli'ye AKP'ye koşulsuz verdiği destek yüzünden gelişen parti içi muhalif taban giderek kararsızlığa sürükleniyor.

ADAYLAR BİRBİRİNDEN KOPTU MU?

Muhalif adaylarda ilk başlarda oluşan ortak görüntü giderek ayrışmaya ve bu durumda tabana yansımaya başladı. Partiye yakın kaynaklar Bahçeli ve ekibinin sürdürdüğü " Akşener'i cemaat destekledi darbe girişimi MHP'ye de yapıldı" söylemleri giderek etkili olmaya başladı.

Destekçilerinin, "Adım atmakta cesaretli davranmalı" diyerek cesaretlendirmeye çalıştıkları Meral Akşener'in ise önünde 2 yol var. Cumhuriyet'ten Selda Güneysu Akşener'in izleyeceği bu 2 yola şöyle mercek tutuyor.

İHRAÇ İÇİN NE YAPILACAK

Akşener’in, ihraç için mahkeme sürecini başlatması beklenirken, “kurultay sürecinde yakalanan taban desteğinin mahkeme sürecinde söneceği” görüşü muhaliflerde ağırlık kazanıyor. 

MHP’de 1 Kasım seçimleri sonrası başlayan ve olağanüstü kurultaylar sürecine zemin hazırlayan muhalif hareket, yeni bir çıkış yolu arıyor. 

PARTİ TABANI NE DÜŞÜNÜYOR

15 Temmuz darbe girişiminin ardından, Genel Başkan Devlet Bahçeli, darbeye karşı duruşu sonrasında parti tabanında yeniden büyük destek görürken, bayramdan hemen önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan “FETÖ’nün MHP’ye sızma harekâtı” operasyonuyla “ülkücü” kökenli isimlerin gözaltına alınması da muhalefet cephesinde yarılmalara yol açtı. 

İMZALAR ÇEKİLİYOR MU?

Muhalif isimlerin yanında yer alan bazı isimlerin ve imzacı üst kurul delegelerinin genel merkeze gelerek, “imzalarını çektikleri ve artık Bahçeli’nin yanında yer alacaklarını” ifade ettikleri belirtilirken, “muhaliflere yönelik tabandaki bu erime” de Akşener’e yakın isimlerin dikkatinden kaçmıyor. 

Bu nedenle özellikle MHP tabanında “kurultay sürecinin en güçlü adayı” olarak görülen Akşener’in yakın çevresinde bulunan isimlerin, ihracından sonra, “MHP’de artık siyasetin önünün kapalı olduğu” düşüncesinden hareketle “Yeni bir parti kuralım” önerisiyle gittikleri dile getirildi.

‘Önce mahkeme...’

Akşener’in kendisine gelen bu tekliflere “henüz sıcak bakmadığı ve mahkeme yoluna gideceği” konuşuluyor. 

1-2 YIL DESTEĞİ AŞINDIRIR

Ancak Akşener’e destek veren ekip, bu durumun “zor” olduğu görüşünde. Bunun için de 7 Haziran seçimlerinden sonra partiden ihraç edilen genel başkan adayı Sinan Oğan’ın MHP yönetimine karşı açtığı davanın 1.5 yıl sürmesi örnek gösteriliyor. 

Bu süre içinde de muhaliflerde, “tabandaki erimenin daha fazla olmaması yeni parti kurmanın daha iyi olacağı” görüşü hâkim.

İlgili Haberler