İSTANBUL VALİSİ AÇIKLADI; İŞTE REİNA KATİLİNİN ARKASINDAKİ ÖRGÜT

İSTANBUL VALİSİ AÇIKLADI; İŞTE REİNA KATİLİNİN ARKASINDAKİ ÖRGÜT

İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, Reina katliamını düzenleyen IŞİD’li ‘Abu Muhammed Horasani’ kod isimli Abdulkadir Masharipovortak’ın yakalaması ve 4 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin ortak açıklama yaptı.

A+A-


 

İLK BİLGİLER DOĞRU

 Saldırganın Özbekistan vatandaşı olduğunu belirten Vali Şahin, “Terörist suçunu kabul etmiştir. Parmak izi de bizdekiyle aynı çıkmıştır. Şimdi izah edebileceklerimiz bunlar” diye konuştu. Vali, saldırganın IŞİD üyesi olduğunun “net” olduğunu söyledi. İstanbul Valisi Vasip Şahin’in açıklamalarından satır başları şöyle:

ESENYURT'TA YAKALANDI


Saat 02.15 sularında Ortaköy semtinin bir gece kulübünde bildiğiniz üzere menfur bir terör eylemi meydana gelmiş ve 39 insanımızı orada yitirmiş durumdayız. O saldırıyı gerçekleştiren hainle ilgili o günden bu tarafa İstanbul Emniyet Müdürlüğümüz çok ciddi bir çalışma yürüttü ve bu gece Esenyurt’ta yapılan operasyonla bu menfur saldırının faili yakalanmış durumda. Fail, Abdulkadir Masharipov, kod adı Ebu Mohammed Horasani, Özbekistan doğumlu, 1983 doğumlu.

AFGANİSTAN'DA EĞİTİM ALMIŞ

Afganistan’da eğitim almış ve 4 dil bilen iyi yetiştirilmiş bir terörist. Ülkemize 2016’nın ocak ayı içerisinde geldiği tahmin ediliyor. Operasyon yapılırken 7 bin 200 saat kamera incelemesi yapıldı, 2 bin polisimiz görev aldı ve Konya, Hatay ve İzmir’de istihbarat daire başkanlığının da desteğiyle ortaklaşa bir operasyon gerçekleştirildi.

İLK GELDİĞİNDE BAŞAKŞEHİR'DE YERLEŞMİŞ

Terörist İstanbul’a geldiğinde önce Başakşehir’de ev kiralıyor, sonra 1-2 ev değiştirmek suretiyle kendini gizlemeye çalışıyor. Olay günü de Zeytinburnu’ndan geliyor. Arkadaşlar gerçekten polisimiz çok büyük bir emek sarf etti ve bu çalışma boyunca yaklaşık 152 adrese operasyon düzenlendi, 50 şahıs gözaltına alındı. 168 yabancı terörist olma şüphesine binaen gerekli işlemler yapılması için ilgili mercilere teslim edildi. Teröristle 190 bin ABD doları ele geçirildi. 2 adet tabanca ve 2 adet drone ve sim kart var.

SUÇUNU İTİRAF ETMİŞ

Terörist suçunu kabul etmiştir. Parmak izi de bizdekiyle aynı çıkmıştır. Şimdi izah edebileceklerimiz bunlar. Emniyet teşkilatımıza başta il müdürlüğümüz olmak üzere tüm birimlerimize teşekkür ediyorum. Temennimiz böyle bir olayın bir daha yaşanmaması, elimizden gelen tedbirleri en üst seviyede alıyoruz.
Arkadaşlar teröristle birlikte bir Iraklı erkek şahıs, üç bayan değişik ülkelerden Mısır’dan Afrika’dan olmak üzere ele geçirilmiş durumdalar. Gözaltındalar şu an. Örgüt bağlantısı olması ihtimali çok yüksek, bir teröristle aynı evde bulunuyorlardı.

BÖYLE YAKALANDI

O civarda arkadaşlarımızın takipleri devam ediyordu. Burada 5 adresi dün takip ettiler ve operasyonlarını artırdılar. Neticede o beş adresten birinde ele geçirildi. Tabii ki bu saldırgana o gün yardım eden birileri var, biz bunları araştırmaya devam ediyoruz. Sorgulama sırasında açığa çıkacaktır.

GİRİŞİ YASAL DEĞİL

Ocak ayında illegal giriş yapılmış, Doğu sınırlarımızdan yapıldığına yönelik tahliller var. Bunun DAİŞ adına yapıldığı belli. Sorgulama devam ettikçe detayları da ortaya çıkacaktır.

IŞİD BAĞANTISI NET

Evde 1 Iraklı erkek ve değişik uyruklarda 3 bayan yakalandı. Gözaltındalar şu an. Örgüt bağlantısı olma ihtimali çok güçlü.
Son 3 gün önce oraya geldiği değerlendiriliyor. Orada zaten takipleri takibe devam ediyordu. 5 adrese operasyon düzenlendi. Birinde yakalandı.Tabi ki o gece ona yardım edenler var. Sorgulama sonucu ele geçirilecek.
Ocak ayında illegal giriş yapılmış.

DAEŞ ile alakası net. Bu tür operasyonlarda canlı ele geçirmektir amaç. Karşı taraf da silah kullanmadığı için çatışma olmadı. Evde silah ele geçirilmedi.
Polisimiz iğne ile kuyu kazdı. Kaçabilse yurt dışına kaçacaktı. Kaçacak yer bulamadı. Devletimiz polisimizin gayretini gözardı etmeyecektir. 50 kişi gözaltında bulunuyor. Gözaltılardan ikisi tutuklandı. Operasyon sırasında çocuk yoktu.

DÜNYA MEDYASI CANLI YAYINLADI

Öte yandan teröristin yakalanmasıyla ilgili olarak İstanbul Valisi Şahin ve Emniyet Müdürü Çalışkan'ın yaptığı açıklamayı Reuters, AP, CNN International dahil dünya medyasından kuruluşlar canlı yayınlandı.

REİNA KATİLİ BÖYLE YAKALANDI; İLK GÖRÜNTÜLER

REİNA KATİLİ BÖYLE YAKALANDI; İLK GÖRÜNTÜLER

Esenyurt'ta düzenlenen operasyon sonucunda yakalanan teröristin yanında oğlunun da bulunduğu öğrenildi. Teröristin sağlık kontrolünden sonra Emniyet'e getirileceği öğrenildi.

İŞTE REİNA SALDIRGANININ GÖRÜNTÜLERİ

İŞTE REİNA SALDIRGANININ GÖRÜNTÜLERİ

Yeni yıl kutlaması yapan 700 kişiye saldırarak katliam yapan saldırganın en net görüntüsü

İlgili Haberler