IŞİD LİDERİ TÜRKİYE'Yİ HEDEF GÖSTERDİ AMA NEDEN ?

IŞİD LİDERİ TÜRKİYE'Yİ HEDEF GÖSTERDİ AMA NEDEN ?

Işid adını kanlı eylemleri duyurmaya başladığı 5 yıl dan bu güne ilk kez net bir şekilde Türkiye ve Suudi Arabistan'ı hedef gösterdi. Peki bu değişikliği nedeni net mi?

A+A-

IŞİD terör örgütü lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’ye ait olduğu öne sürülen ses kaydında Bağdadi Suudi Arabistan ve Türkiye’yi hedef gösterdi. Daha Önce Suudi Arabistan'da değil ama Türkiye'de eylemler gerçekleştirerek çok sayıda masumun kanını döken İŞİD'in tüm eylemlerinde hedefleri ya Kürtler ya da Aleviler olmuştu. Üstelik bu şekilde en yetkili ağızdan açıkça Türkiye hedef gösterilmemişti.

SES KAYDI GERÇEK Mİ ?

Ortadoğu uzmanları ve kimi ülke dışişleri mensupları bu durumu IŞİD ile Türkiye'nin müttefik olmasına bağlamışlardı. Işid'in elebaşı Bağdadi'ye ait olduğu ileri sürülen bant kaydında ise Açıkça Türkiye hedef gösteriliyor. Bilindiği gibi bir çok kez Bağdadi'nin öldürüldüğü haberleri çıkmış ancak bu hiç bir kaynaktan doğrulanmamıştı. Uzamanlar Bağdadi'ye ait olduğu ileri sürülen ses kaydının sahte olabileceği üzerinde durulması gerekir deniliyor.

TAKDİK BİR AÇIKLAMA

Türkiye ve Suudi Arabistan'ın hedef gösterilmesi olayının ise tamamiyle bir taktik olabileceği yorumlarıda yapılıyor. Yorumcular kendi varlığına hiç bir şekilde doğrudan tehdit oluşturmayan Türkiye ve Suudi Arabistan'ın İŞİD'in asla önceliği olmayacağı yönünde yorum yapıyorlar. Bir başka yorumcu ise IŞİD Türkiye ve Suudi Arabistan'a zarar vermek istese açıklama yapmadan uygulamaya geçeceğini söylüyor.

031120161157439049798_2.jpg

SES KAYDI NEDEN GÖRÜNTÜLÜ DEĞİL

Koalisyon güçlerinin Musul’un IŞİD’ten kurtarılması için başlattıkları saldırıdan sonra ilk defa Bağdadi’ye ait olduğu öne sürülen ses kaydı örgütün al-Furqan isimli sitesinde yayınlandı.

Bağdadi 32 dakikalık tarihi belli olmayan ses kaydında IŞİD liderlerinden Abu Muhammad al-Adnani’nin ağustos ayında Suriye’de öldürülmesine atıfta bulunarak örgüt militanlarından Suudi Arabistan ve Türkiye’ye saldırmalarını istedi.

TÜRKİYE'YE SALDIRIN TALİMATI GERÇEK Mİ ?

Bağdadi ses kaydında IŞİD militanlarından ‘‘öfkelerini serbest bırakıp’’Suriye ve Irak’taki Türk askerlerine saldırmalarını ve Türkiye’de savaşmalarını istedi.

72521.jpg

Bağdadi konuşmasında Musul’da zaferden emin olduğunu belirtip,örgüt militanlarına ‘‘mevzileri şerefle korumak, utanç içinde geri çekilmekten bin kat daha kolay’’ diye seslendi.