İran'ın Uzaya Gönderdiği Maymun Tartışması

İran'ın Uzaya Gönderdiği Maymun Tartışması

İRAN'ın uzaya gönderdiği maymunun giysisi ve maymunu taşıyan kutu üzerindeki etiketin konumu tartışma konusu oldu.

A+A-
UZAYA GÖNDERİLEN MAYMUNUN GİYSİ VE ETİKETİ TARTIŞMA KONUSU OLDU
 
TAHRAN
İRAN'ın uzaya gönderdiği maymunun giysisi ve maymunu taşıyan kutu üzerindeki etiketin konumu tartışma konusu oldu. 
 
İran'ın uzaya gönderip yeryüzüne geri getirdiği maymunun anlındaki 'Ben' tartışması ardından şimdi de 2 konu daha tartışma konusu oldu. İran medyası uzaya gönderilen maymun üzerindeki giysi ve etiketin konumuna dikkat çekti. Ülke basını uzaya gönderilen maymunun üzerindeki giysinin beyaz olduğunu geri getirilen maymunda ise siyah olduğuna dikkat çekti.
 
İran medyasının tartıştığı diğer konuysa maymunun taşındığı kutudaki etiketin konumu oldu. Gönderilen kutuda maymunun kafası üzerindeki etiketin yatay olduğu daha sonra etiketin dikey konumda olduğu dikkatlerden kaçmadı.
 
İRAN'IN YALAN SÖYLEDİĞİ ANLAMINA GELMİYOR 
 
Ülke basını söz konu iki zıt ayrıntının ve maymunun kafasındaki ben meselesinin İran'ın yalan söylediği anlamına gelmediğini aktararak soru işaretlerinin giderilmesi için İran Uzay Kurumu'ndan izahat yapmasını istedi.
 
UZAY KURUMU'NDAN 'BEN' AÇIKLAMASI
 
İran Uzay Kurumu'ndan Muhammed İbrahimi, astronot maymunun anlındaki ben ile ilgili yaptığı açıklamada yanlış anlaşılmanın arşiv fotoğrafların kullanılmasından kaynaklandığını söyledi. İbrahimi, projenin hazırlanışı ve deneme aşmalarında kullandıkları çeşitli maymunların arşiv fotoğraflarının bazı medya organları tarafından yayınlanmasının ben tartışmasının altında yatan neden olduğunu dile getirdi. Kurum, tartışma konusu olan diğer iki konu hakkında şuna kadar bir açıklamada bulunmadı.
 
İran birkaç gün önce başarılı bir şekilde uzaya içinde canlı maymun bulunan bir kapsülü yeryüzünün 120 kilometre uzaklığına gönderildiğini bildirmişti.
 
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.