Hugo Chavez'in Öldüğü

Hugo Chavez'in Öldüğü

Venezuela devlet başkanı Hugo Chavez Öldü

A+A-
 
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez hayatını kaybetti
Gün boyu sağlığı konusunda çeşitli spekülasyonlar yapılan Venezuela Devlet başkanı Hugı Chavez'in hayatını kaybettiği Guardian Expres tarafından "Onaylandı" başlığı ile bir kaç dakika önce yayınlandı. Guardian verdiği haberde Chavez'in uzun zamandır zaten cihazlara bağlı olarak nefes alabildiğini kaydetti.
Hugo Chavez için Venezuela Resmi makamları herhangi bir açıklama da bulunmamış olmasına rağmen. Halk sokaklarda ellerinde Hugo Chavez posterleri ile yas tutmaya başladılar bile. 
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez son olarak 2 hafta kadar önce halka görünmüş daha sonra da sağlığı hakkında sürekli spekilasyonlar üretilmişti.,
HUGO CHAVEZ KİMDİR?

 
Hugo Chávez
 
Venezuela Devlet Başkanı

Görev süresi
2 Şubat 1999 - 5 Mart 2013
Yerine geldiği Rafael Caldera
Kişi bilgileri
Doğum 28 Temmuz 1954
Sabaneta, Barinas, Venezuela
Ölüm 05 Mart 2013
Partisi Beşinci Cumhuriyet Hareketi (1997–2008)
Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (2008–günümüz)
Eşi Nancy Colmenares (boşanmış)
Marisabel Rodríguez (boşanmış)
Dini Katolik

Hugo Rafael Chávez Frías (d. 28 Temmuz 1954, Sabaneta - ö. 5 Mart 2013, Caracas), Venezuelalı politikacı ve 1999'dan bu yana ülkenin devlet başkanıdır. 2007 yılında Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) lideri olan Chávez, 1997'de kuruluşundan itibaren Beşinci Cumhuriyet Hareketi'nin liderliğini yapmıştır. Politik ideolojisi "21. Yüzyıl için Sosyalizm" ve Bolivarcılık'tır. Ülkede Bolivarcı Devrimin sosyalist reformların uygulanmasına odaklanmıştır.

Bir işçi sınıfı ailenin çocuğu olarak doğan Sabaneta, Barinas'ta doğan Chávez, kariyerine subay olarak başladı. Ülkenin politik sistemini eleştiren Chávez, 1980'lerin başlarında gizlice Bolivarcı Devrimci Hareket-200 (MBR-200) kurdu. 1992 yılında Başkan Carlos Andrés Pérez hükümete karşı başarısız bir darbe girişimine liderlik yaptı. 2 yıllık hapsilik sürecinden sonra Beşinci Cumhuriyet Hareketi kuruldu ve 1998 yılında Venezüella devlet başkanı seçildi. Ardından Venezüella devlet yapısını ve bazı marjinal grupların haklarını değiştiği yeni bir anayasa tanıttı ve 2000 yılında yeniden seçildi. Yaptığı ikinci başkanlık dönemi Bolivarcılık misyonlarını izleyen bir sistemi tanıtan Chávez, komünal konseyler ve işçilerce yönetilen kooperatifler kurarak bir dizi toprak reformunu hayata geçirerek, çeşitli kilit sanayileri kamulaştırdı.
Muhalif darbeyle baştan indirilmiş, ancak 2 gün (48 saat içinde) barriosta (İspanyolca konuşulan ülkelerde kırsal alana verilen isim) yaşayan halkın darbecilere karşı yaptığı protestolarla tekrar iktidara gelmeyi başarmıştır. 4 Aralık 2006 tarihinde Venezuela'da yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanarak 2012'ye kadar devlet başkanı olmaya hak kazanmıştır.
Ekim 2012 seçimlerinde Venezuela lideri Hugo Chavez, oyların yüzde 54'ünü alarak muhalefet lideri Henrique Capriles'i geride bırakarak dördüncü kez Devlet Başkanı seçildi.[1]

Uygulamaya koyduğu radikal siyasal dönüşümleriyle neo-liberalizme karşı somut bir alternatif oluşturan Chávez, ülkesinin yüz yüze olduğu yoksulluk, açlık, cehalet, barınma, çalışma ve kadın hakları gibi sorunların çözümünün kapitalist sistem içinde kalınarak sağlanamayacağını iddia etmekte ve devrimden söz etmektedir. Venezüela'da çok daha adil, barışçı, eşit ve özgür bir dünyanın ancak sosyalizme açılarak gerçekleştirilebileceği görüşünü savunmaktadır.
Washington yönetiminin düşman olarak gördüğü Küba, Kuzey Kore, İran, Belarus, Suriye gibi ülkelerle sıkı bağlar kurmuş ve ABD karşıtlığını her fırsatta dile getirmiştir. Chavez, Amerikan aleyhtarlığını 2006 yılının ağustos ayında yaptığı İran gezisi ile göstermiştir. Son olarak da BM konuşmasında "Şeytan dün buradaydı" sözleri ile Bush'u bir şeytan olarak tanımlamış ve dünya çapında büyük ilgi toplayan bir konuşmaya imza atmıştır.

2011 yılında pelvis bölgesinde görülen lezyonlar nedeniyle Küba'da ameliyat olan Chavez'in sağlık durumu, 2012 yılında kanserin nüksetmesi nedeniyle tekrardan kötüleşmiş, bu nedenle anayasal zorunluluk gereği katılmak zorunda olduğu yemin törenine katılamamıştır.[2] [3]
Dünyanın beşinci petrol üreticisi olan Venezuela, 1,5 milyon varili ABD'ye olmak üzere günde yaklaşık 3,2 milyon varil petrol ihraç ediyor.
5 Mart 2013 Salı günü hayatını kaybetti.