HAMİLELİKTE HANGİ BALIKLAR YENMEMELİ

HAMİLELİKTE HANGİ BALIKLAR YENMEMELİ

Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu, hamile kadınlara için zararlı olabilecek balık türlerinin bir listesini yayınladı

A+A-

ABD'de federal bir kurum olan Gıda ve İlaç Kurumu bünyesinde bulunan Sağlık ve İnsan Hizmetleri bölümü hamile kadınlar için deniz ürünlerini sınıflandırdı. 

BU BALIKLARDAN UZAK DURUN

Balıklar, En iyiler, İyiler ve Uzak Durulması Gerekenler olarak üçe ayrıldı. En İyiler sınıfındaki balıkların haftada 2-3 kez yenebileceği belirtilirken İyiler'inse bir kez yenmesi tavsiye edildi.

HAFTADA EN ÇOK 250

Balık ürünlerinin hamilelikte tüketilmesi gerektiği tavsiye edilirken ABD'de hamile kadınların haftalık 50 gram kadar balık tükettiği ve bunun tavsiye edilen miktarın çok altında olduğu belirtildi. FDA hamilelere düşük civa değerlerine sahip balık türlerinden haftada 200-250 gram yemelerini tavsiye etti.

İŞTE O BALIKLAR

FDA'ye göre hamile kadınların tüketmemesi gereken balıklar arasında Kral Uskumru (İspanyol Uskumrusu), Atlantik Kılıçbalığı, Kılıçbalığı, Turuncu İmparator Balığı, Köpekbalığı, Tilefish, Ton Balığı ve İrigöz Ton Balığı bulunuyor.
 

BİLMENİZ GEREKEN 30 DİYET SIRRI

BİLMENİZ GEREKEN 30 DİYET SIRRI

Bilmeniz Gereken 30 Diyet Sırrı

Kanser hücrelerini yok eden yiyecekler

Kanser hücrelerini yok eden yiyecekler

Bu yiyeceklerin vücutta kanserin yerleşmesini engelleyecek özelliklere sahip oldukları bilim adamları tarafından kanıtlandı

İlgili Haberler