Mustafa Yıldırım

Mustafa Yıldırım

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

GÜLEN İÇİN ABD'YE KOŞANLAR ŞİMDİ NEREDELER? 

A+A-

             

Georgetown Üniversitesi’ndeki Hristiyan Müslüman Anlayış Merkezi'nin (CMCU'nun) konferansları "Ilımlı İslam" operasyonu ünlülerinin yüceltildiği toplantılardı. Örneğin Necmettin Erbakan, Merve Safa Kavakçı ve elbette Fethullah Gülen vb.

26-27 Nisan 2001’de düzenlenen toplantının başlığı bile "ılımlı İslam" maskesiyle örgütlenen İslamcı inkılabı müjdeliyordu: “Fethullah Gülen: The man and his movement;” yani “Fethullah Gülen: Adam ve Eylemi”

Toplantıda "Fethullah Gülen’in son 50 yılda gelişen İslâmi hareketler içinde kurumlaşan tek hareket" olduğuna dikkat çekiliyordu.

Aynı günlerde CIA eski Türkiye Şefi Graham Fuller, RAND şirketi adına Türkiye Nurculuğunu araştırmaya başlamıştı. Artık Fethullah Gülen’in kaçınılmaz olarak kabul ettiği “ABD ile entegrasyon” tamamlanıyordu.

CMCU Başkanı John Lee Esposito'nun yönettiği Fethullah Gülen toplantısına Georgetown Üniversitesi, ABD Federal Hükümeti, İsrail destek örgütleri, Alman vakıflarının temsilcileri, yani Türkiye ve Ortadoğu operasyonunun büyük koalisyonunu temsil edenler ve etkin kişiler katılıyordu:

Alan Makowsky: ABD Dışişleri istihbarat Bürosu eski şefi, Körfez savaşında ordu danışmanı, İsrail destekçisi WINEP görevlisi.

George S. Harris: CIA Operasyon Ajanı (İstanbul, 1957-1962); eski Ankara Büyükelçisi, Asya, Ortadoğu, Güneydoğu Asya uzmanı.

Roscoe S. Suddarth: Mali (1961), Lübnan (1963-65), Yemen (1967), Ürdün (1974, 1990) istihbarat görevlisi, Middle East Institute Başkanı.

Thomas Mitchel: Vatikan Cizvit Seksiyonu sorumlusu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle düzenlenen Bediüzzaman, Medeniyetlerarası Diyalog  konferansının onur konuğu.

Bekim Akal: Wolkswagen Stiftung (Vakfı), Almanya.

Osman Bakkar: CMCU Malezya Seksiyonu İslâm Kürsüsü Başkanı.

Graham Edmund Fuller: Yemen, Cidde, Uzakdoğu CIA görevlisi; RAND şirketi yöneticisi. Türkiye’deki Nurcu hareketi ve “Irak, Bahreyn, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki çeşitli Şii Müslümanların yakın gelecekteki politik rolleri" üstüne Rend Francke ile birlikte rapor hazırlıyordu.

Toplantıya koşup gelen T.C uyruklular da çok değerli kişilerdi:
Mücahit Bilici: Boğaziçi Üniversitesi

Yasin Aktay: ODTÜ öğretim üyesi.

Fahri Çakı: Sosyolog; İstanbul Üniversitesi ve Temple Üniversitesi’nde Nurcu Hareketin Sosyo-Ekonomik Gelişmesi teziyle tanınıyor.

Ahmet Kuru: Bilkent Üniversitesi, Fatih Üniversitesi. Utah Üniversitesi.

Zeki Sarıtoprak: Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, El-Ezher, Harran Üniversitesi, Washington Katolik Üniversitesi, John Carol Üniversitesi. Washington Rumi Forum'un Başkanı,

Hakan Yavuz: Utah Üniversitesi.

Elizabeth Özdalga: ODTÜ, CHP eski araştırmacısı, İsveç Enstitüsü Müdürü, İslâm Konferansı örgütleyicisi, “Adsız Kahraman: Fethullah Gülen Cemaatinin Kadınları Arasında Bireysellik ve İçselleşmiş Yansıma” başlıklı bildirinin sahibi.

Bayram Balcı: Fransa Milli İltica Bürosu, Paris Arap Dünyası görevlisi, Fransa Dışişleri Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü’nde kadrolu eleman.

Berna Turam: Kanada McGill Üniversitesi

"Sümüklü Mendil" haberleriyle oyalanırken
ABD’nin resmi Din Hürriyeti-Türkiye raporunda “Islami Önder”, “Ilımlı İslami Önder”, "İslam Filozofu" olduğu kayıtlara geçirilen Fethullah Gülen’in hakları tıpkı Merve Safa Kavakçı'nın hakları gibi resmen savunulmuştu.

Fethullah Gülen toplantısıyla da "ılımlı İslam" hareketini destekleyen CMCU'yu The General de çok beğenmiş miydi? Genkur Başkanlığını devralırken CMCU yöneticisi John Lee Esposito'dan alıntılarla filozofluğunu göstermiş ve daha sonra da Washington'da, uluorta "Amerika ile ilişkilerimiz ortak değerlere dayanır, tarihidir, köklüdür" deyivermiş miydi?

Bunları merak etmediyseniz CMCU'da gezinenler arasında günümüzün etkili-yetkili kişilerinin olup olmadığıyla da ilgilenmeyecek ve "sümüklü mendil" haberleriyle idare edeceksiniz! Bozdağ, 28 Eylül 2017

e.b
1)  Şii araştırmasının amacı, “Şiilerin özgürlüğü, siyasete ve yönetime katılımlarının geliştirilmesinin yollarını bulmak” olarak belirtiliyordu Irak ve daha sonra Suriye parçalanmaya başlandı.
2) ANA-DSP hükümeti, Fethullah Gülen'i korusun diye ABD'ye resmi polis göndermişti. (Bkz. Sivil Örümceğin Ağında)
3) ABD ile köklü değerleri duyuran general ve Türkiye'de görevli CIA elemanlarının adları için bkz. Ortağın Çocukları. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.