ERDOĞAN'I KÜPLERE BİNDİRECEK BİR MAKALE

ERDOĞAN'I KÜPLERE BİNDİRECEK BİR MAKALE

Financial Times, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için çok çarpıcı bir analiz yayınladı!

İngiliz Financial Times gazetesinde Daniel Dombey’nin kaleme aldığı makalede Ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimine ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın stratejisine yer verildi.
Makalede yerel seçimlerden başarıyla çıkan Erdoğan’ın daha büyük bir sınava hazırlandığı belirtiliyor ve “Başbakan Erdoğan eğer aday olursa kazanma şansı son derece yüksek. Ancak asıl bilinmezlik yaratan ülkenin ilk doğrudan seçilen Cumhurbaşkanı’nın ne kadar yetkiyle donatılmış olacağı” deniyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEMBOLİK OLMAKTAN ÇIKAR
Makale şöyle devam ediyor: “Ülkenin doğrudan seçilen ilk Cumhurbaşkanı’nın Vladimir Putin modeline mi, yoksa tamamen sembolik görevi olan İngiltere Kraliçesi’ne mi daha yakın olacağı belirsiz. Türkiye’nin yakın siyasi tarihi ikinci seçeneğin daha olası olduğunu gösteriyor.
Son 25 yılda iki kez etkili Başbakanlar Cumhurbaşkanlığı makamına çıktı ve siyasetteki etkilerini kaybetti. Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı da büyük ölçüde sembolik bir rol olarak kaldı. Ancak Erdoğan seçilirse siyasetin arka planında kalmayı kabullenecekmiş gibi gözükmüyor”

YETKİLER SIKLIKLA KULLANILABİLİR
Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması durumunda Çankaya’nın uzun süredir hiç kullanılmayan yetkilerinin uyandırılabileceğinin ifade edildiği yazıda, “Erdoğan’ın daha önce ‘Cumhurbaşkanı elindeki yetkilerin tümünü kullanmalı’ dediğini biliyoruz. Çankaya’nın bakanlar kurulunu toplama ve kurula başkanlık etme yetkisi Erdoğan döneminde sıkça kullanılabilir” deniyor.

AKP 2 MİLY0N OY KAYBETTİ
Mart ayındaki yerel seçimlerin uzun soluklu bir mücadelenin ilk ayağı olduğu ifade edilen yazıda, Erdoğan’ın önünde riskler olduğu da belirtiliyor. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) yerel seçimlerde aldığı oyların 2011 genel seçimine kıyasla 2 milyon daha az olduğu hatırlatılıyor.

AZ OYLA SEÇİLİRSE…
Makale şöyle sonlanıyor: “Eğer AKP’nin Cumhurbaşkanı adayı beklenenden daha az oyla seçilirse yeni Cumhurbaşkanı yetkilerini dilediği kadar rahat kullanamayabilir. Bu durumda Başbakan Erdoğan’ın elindeki siyasi güç azalabilir. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda kamuoyundan Putin usulü bir yönetim tarzına geçiş eleştirilerinin arttığı da görülecektir.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı