Erdoğan ile Trump arasında kritik Münbiç görüşmesi

Erdoğan ile Trump arasında kritik Münbiç görüşmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile 15 Ocak'ta gerçekleştirdiği telefon görüşmesi ardından bu gün tekrar bir görüşme taparak Türkiye'nin Münbiç'in güvenliğini derhal devir almak istediğini bildirdi.

Türkiye Suriye sınırında Afrin'de meydana gelen patlama sonrası Erdoğan ile Trump arasında kritik bir telefon görüşmesi daha gerçekleşti. Erdoğan en son 6 gün önce Trump ile benzer bir görüşme daha gerçekleştirmişti.

MÜNBİÇ'İN GÜVENLİĞİNİ GECİKMEDEN DEVİR ALABİLİRZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde Türkiye'nin Münbiç bölgesinde güvenliği vakit kaybetmeden devralmaya hazır olduğunu belirtti.  Görüşmede ayrıca ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye'de yaşanan son gelişmeler ele alındı.

MÜNBİÇ'E SALDIRI

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta Münbiç'te yaşanan menfur terör saldırısında hayatını kaybeden Amerikalı personel için taziyelerini sunarak bu elim olayın, Trump'ın Suriye'den çekilme kararını etkilemeye yönelik bir provokasyon olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Münbiç bölgesinde güvenliği vakit kaybetmeden devralmaya hazır olduğunu, PKK ve PKK'nın Suriye'deki uzantılarının Suriye'nin kuzeydoğusunu istikrarsızlaştırmaya dönük eylemlerine izin verilmeyeceğini belirtti.

GENELKURMAY BAŞKANLARI GÖRÜŞÜYOR

İki lider görüşmede, DEAŞ terör örgütünün Suriye'deki kalıntılarını temizlemek ve tekrar ortaya çıkmasını önleyecek tedbirleri ortaklaşa almak konusunda mutabık kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump güvenli bölge hakkında Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nin genelkurmay başkanları arasında başlayan istişarelerin hızlandırılarak devam etmesi ve ikili ticaret hacmimizin artırılması hususlarında görüş birliğine vardı.

(Musa Erdoğan/İHA)

SON GÖRÜŞMEDE NE OLMUŞTU

İlgili Haberler