Dünya piyasalarında Trump "Depremi"

Dünya piyasalarında Trump "Depremi"

Merkez bankası önlemlerine ve Trump'ın yarattığı endişeye rağmen TL'de beklenen performans bir türlü gelemiyor.

A+A-

Dolar dünya piyasalarında başlayan Trump endişesi yüzünden Fed kararına uygun olmayan bir seyir izlenmeye başladı. Ünlü Reuters ajansının bildirdiğine göre ABD Başkanı Trump'ın yaptığı açıklamaların yarattığı belirsizlik piyasalarda tedirginliğe yol açıyor. 
MERKEZ BANKASI ÖNLEMLERİNE RAĞMEN

Öte yandan Merkez bankasının müdahalesi sonucu 3.60 seviyelerine kadar düşen dolar, Avrupa ile süren gerginliğin artmasına neden olan açıklamalar yüzünden yukarı yönlü bir seyir izlemeye başladı. İlginç olan ise küresel anlamda değer kaybeden Doların TL karşısında değer kazanma seyri.
İç piyasaların açılışı öncesi 3.64 sınırına daynana Dolar 11.30 itibariyle 3.63 sınırında alıcılı bir seyir izliyor.

BORSALARDA BÜYÜK GERİLEME

Asya borsaları ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomik büyümeyi destekleyici politikaları hakkında artan şüphelerin etkisiyle ABD borsalarını izleyerek keskin gerilerken, yatırımcılar riskli varlıklardan çıkarak altın ve devlet tahvili gibi güvenli limanlara yöneldi.
Trump’ın seçim vaatlerinden olan vergi indirimlerini hayata geçirmekte zorlanacağı endişesiyle yatırımcılar riskten kaçmayı tercih etti.

‘GENEL OLARAK TL HALA ZAYIF’

Bir bankacı, “ABD’de Trump’ın vergi uygulamalarının gecikeceği düşüncesi ile piyasalara satış geldi. TL tarafında da bu gelişmeler izleniyor. Dün Fed’in güvercin faiz artırımı ve bu yıl toplamda üç artırım yapacağı beklentisi ile TCMB’nin adımlarının TL açısından ideal bir ortam oluşturmasıyla değer kazancı gördük. 

TL de onun da tepkisini görüyoruz. Ama genel olarak dolar hala zayıf TL de diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine benzer bir hareket söz konusu” dedi.

SON 5 YILIN ZİRVESİNDE FONLAMA

Merkez Bankası’nın (TCMB) fonlama maliyetini yüzde 11.30 ile beş yılın yeni zirvesinde tutması da TL’yi destekleyen bir unsur olarak ön plana çıkmaya devam ediyor.

TCMB para politikasında ana fonlama enstrümanı olarak kullanılmaya başlanan geç likidite penceresi faizini geçen hafta Perşembe günü 75 baz puan artırması sonrası bu artışı likidite adımlarıyla fonlama maliyetine yaklaşık 50 baz puan yükseliş olarak yansıttı.

‘ŞUBATTAN BERİ İLK KEZ 3.58’

Dün Şubat sonundan beri ilk kez 3.5890’a kadar gerileyen, saat 1756’da ise 3.6017/3.6037 seviyesinde olan dolar/TL bu sabah saat 0851’de 3.6340/3.6350 seviyesinde işlem gördü.
Dün 3.7484/3.7500 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.7796/3,.7809, 3.8952/3.8984 seviyesindeki euro/TL ise 3.9251/3.9269 seviyesinde.

TAHVİL BONO DA SON DURUM

Yurtiçi tahvil-bono piyasasında 10 yıllık gösterge olan 24 Şubat 2027 itfalı tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.84 seviyesinde gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 10.82 oldu.
Öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı iki yıllık gösterge tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.63 seviyesinde gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 11.52 oldu.

Merkez Bankası 1 yıl önce bu raporu yayınlamış

Merkez Bankası 1 yıl önce bu raporu yayınlamış

5 Aydır süren başkanlık tartışmaları ve referandum macerası Türkiye'nin 10 Milyar Dolarını yedi bitirdi. Peki kısa vade borcumuz ne kadar, Merkez bankasında karşılığı ne kadar var?

Günah imparatorluğunun 100 yıllık sırrı

Günah imparatorluğunun 100 yıllık sırrı

Rockefeller ailesinin başlıca ismi olan David Rockefeller'in Pocantico Hills'deki evinde uyurken öldüğü açıklandı.

İlgili Haberler