Dünya otobüste engelli kadına toplu tecavüzü konuşuyor

Dünya otobüste engelli kadına toplu tecavüzü konuşuyor

Fas'ta meydana gelen olayda engelli bir kadına 6 çocuk toplu taşıma otobüsünde herkesin gözü önünde tecavüz ederken görüntülendi

 

Sosyal medyada yayınlanan korkunç bir video büyük yankı uyandırdı. Fas'ta çekildiği belirtilen videoda, bir otobüste üç kişi, engelli bir kadının kıyafetlerini zorla çıkararak tecavüz etti. Tecavüzü seyreden diğerleri de korkunç olayı alkışladı. Tepki toplayan video üzerine Fas polisi, olayla ilgisi olduğu düşünülen 6 şüpheliyi gözaltına aldı. Fas’ta son yıllarda giderek artan tecavüz suçu ise halkı tedirgin etmeye başladı.

6 ÇOCUK TECAVÜZ ETTİLER 

Fas'ın turistik kenti Casablanca'da engelli bir kadının belediye otobüsünde 6 çocuğun cinsel istismarına maruz kalması ve bu anları kameraya kaydetmesi başta İngiltere ve Fransa olmak üzere birçok gazete ve internet sitesinde yer aldı.

KİMSE YARDIM ETMEDİ

Pazar günü çekildiği tahmin edilen videoda, yaşları 15 ila 17 arasında değişen çocuklar engelli kadının kıyafetlerini yırtarak önce elle taciz ardından da tecavüz etti. Olayda hiçbir yolcunun genç kadına yardım etmeye çalışmaması da büyük yankı uyandırdı.

HER 3 KADINDAN 2'Sİ SALDIRI YA DA İSTİSMARA MARUZ KALIYOR

Videonun yayılmasının ardından Fas güvenlik güçleri bir soruşturma başlattı. Yapılan araştırmalar sonrasında yaşları 15-17 arasında değişen 6 çocuk gözaltına alındı. Kadına şiddetin ve cinsel istismar ve saldırının yaygın olduğu Fas’ta yakın zamanda yapılan ulusal bir araştırmaya göre her 3 kadından 2’si fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel saldırı ve istismara maruz kaldığını açıkladı.


SALDIRIYI GÖRMEZDEN GELDİLER

Birçok sivil toplum kuruluşu ve sosyal medya kullanıcısı yaşanan saldırıyı eleştirse de bazı tartışmalar da yaşandı. Sayıları az olmakla birlikte bazı sosyal medya kullanıcıları, kadının ‘açık giyindiğini’ öne sürerek saldırıyı neredeyse görmezden geldi.

İlgili Haberler