Dolarda Reza Zarrab depremi

Dolarda Reza Zarrab depremi

ABD'de başlayan Rıza Sarraf davasının ilk duruşmasında savcının Rıza Sarraf'ın itirafçı olduğunu açıklaması sonrası piyasalarda yeniden deprem yaşandı. Akşam saatlerinde dolar yeniden 3 97 sınırını aştı, borsa ise 2.57 puan birden değer kaybetti.

ABD'de Rıza Sarraf'ın itirafçı olduğunu resmen doğrulayan jürili ilk duruşma Türkiye'de büyük yankı uyandırdı. Aynı gün Kemel Kılıçdarpoğlu'nun Erdoğan'ın yakınlarının yurt dışına milyonlarca Dolar gönderdiğine dair belgeler açıklaması Doları yeniden hareketlendirdi. 2 Gündür sakin bir seyir izleyen dolar yine 3.9720'yi gördü. Paralel olartak diğer yabancı ğparalarda da yükseliş sözkonusu.

YÖN YİNE YUKARI

ABD'de devam eden Rıza Sarraf davasındaki gelişmelerin de etkisiyle yönünü yukarıya çeviren dolar 3.97 lirayı, avro 4.72 lirayı ve düşüşle açılan Borsa İstanbul Endeksi'nin kayıpları da yüzde 2.5'i aştı.

SAVCININ AÇIKLAMASI ETKİLİ OLDU

Savcısı, Rıza Sarraf'ın suçunu kabul ettiğini ve Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’ya tanıklık yapacağını açıkladı. Davanın bugünkü duruşması öncesi Yargıç Richard Berman'ın, "Mahkemeye kim gelecek?" sorusunu yanıtlayan Savcı, "Rıza Sarraf suçunu kabul etti ve Atilla'ya karşı tanıklık yapmak üzere bugün ya da yarın mahkemeye getirilecek" dedi.

3.92 İLE GÜNE BAŞLAMIŞTI

Yeni günün ilk işlemlerinde 3.92 lira dolayında işlem gören dolar, kapanışa doğru ABD'de duruşmanın başlamasının ardından 3.9720 liraya kadar yükselirken, erken işlemlerde 4.67 lira dolayında olan avro 4.7210 liraya çıktı.
 
BORSA ÇAKILDI

Haftanın ilk gününü yüzde 0.21 yükselişle 104 bin 759 puandan tamamlayan Borsa İstanbul Endeksi yeni güne yüzde 0.07 düşüşle 104 bin 687 puandan başladıktan sonra kayıplarını artırdı ve günü yüzde 2.57 düşüşle 102 bin 68 puandan kapattı.

 

İlgili Haberler