DOLARDA KRİTİK GÜN

DOLARDA KRİTİK GÜN

Dolarda kritik bir veri bekleniyor. Gözler bu gün saat 16:30'a çevrili

Dolar/TL TCMB’nin yüzde 9.25 seviyesindeki BIST kotasyondan fonlama yapmamasının ardından gerilerken, piyasalar gelecek hafta yapılacak olan ve faiz artırımına kesin gözüyle bakılan Fed toplantısı öncesi bugün saat 16:30’da açıklanacak olan tarımdışı istihdam verisine odaklandı.

FONLAMA MALİYETİ YÜKSELECEK

TCMB bugün 6 milyar TL’lik dönüşüne karşılık yüzde 9.25 faiz oranından BIST kotasyon miktarını bugün sıfır olarak belirledi. Piyasadaki likidite ihtiyacı nedeniyle bankaların bugün de geç likidite penceresi (GLP) imkanından yararlanması ve ortalama fonlama maliyetinin dünkü yüzde 10.71’in de üstüne çıkması bekleniyor.

DÜN 3.78 OLMUŞTU

Dün akşam saatlerinde 3.78 seviyesini aşan, bu sabah saatlerinde ise 3.76 seviyesinin üzerinde olan dolar/TL, BIST kotasyon fonlaması yapılmaması ile 3.7450’ye kadar geriledi. Dolar/TL saat 09:26’da 3.7541/3.7598 seviyesinde bulunuyor.

SAAT 10.25 İTİBARİYLE DOLAR SEVİYESİ

dolar-001.jpg

KRİTİK GÜN

Asya borsaları bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verileri öncesinde yükselişe geçerken, dolar da yen karşısında bir buçuk ayın zirvesine çıktı.
ABD’den bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde geleceği tahminleriyle beraber Wall Street dün yükselişler gerçekleştirirken, verilerin ABD ekonomisinde güçlülük göstermesi durumunda Fed’in bu yıl faizleri birkaç kez artırması ihtimali de yükselecek.
Öte yandan ECB Başkanı Mario Draghi dünkü toplantısında tüm araçların kullanılabileceği cümlesini açıklamadan çıkardıklarını zira ek tedbir almak için aciliyet olmadığını, faiz indirme olasılığının azaldığını söyledi.

SIKILAŞTIRMAYA DEVAM

ECB açıklamaları sonrası akşam saatlerinde 4.01 seviyesine yaklaşan euro/TL bu sabah 3.9801/3.9840 seviyesinde bulunuyor.
Sepet bazında TL ise bu sabah 3.8668/3.8718 seviyesinde.
TCMB’nin yüzde 9.25 faiz oranından BIST kotasyon miktarını dün bu yılın en düşük seviyesi olan 6 milyar TL olarak belirleyerek sıkılaştırmaya devam etmesiyle ortalama fonlama maliyeti dün yüzde 10.71 seviyesinde oluşmuştu.

GELECEK HAFTANIN RİSKİ

Bankacılar yükselen enflasyon ve gelecek haftaki Fed’in faiz artırımı gibi riskler nedeniyle TCMB’den koruma kalkanı niteliğinde en azından geç likidite penceresi faizinde bir faiz artırımı beklentisine işaret ederken, TCMB’nin daha fazla sıkılaştırma için fazla yerinin kalmadığı da belirtiliyor.

FAİZ ARTIRIMI SATIN ALINIYOR

Bankacılar yaklaşan referanduma ilişkin belirsizliğin siyasi risk algısını artırdığına da dikkat çekiyor.
Yurtiçi tahvil-bono piyasasında yeni 10 yıllık gösterge olan 24 Şubat 2027 itfalı tahvil dün spot kapanışta yüzde 11.40, valörde son işlemde yüzde 11.36 seviyesindeydi.
Öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı iki yıllık gösterge tahvilde bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 11.50, valörde son işlemde yüzde 11.46 seviyesindeydi.

İlgili Haberler