BAKAN; KAYNAK İSRAFINI ÖNLEMEK İÇİN "EVET" DEYİN

BAKAN; KAYNAK İSRAFINI ÖNLEMEK İÇİN "EVET" DEYİN

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından kentteki bir restoranda düzenlenen kahvaltı programında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz konuştu

EVET OYU İSTEDİ

16 Nisan'da yapılacak olan referandum ile ilgili konnuşan Bakan Yılmaz, "Önümüzde büyük bir fırsat var. Türkiye'nin etkin bir yönetime sahip olması lazım. Zaman kaybına ve kaynak israfına yol açmayacak bir sisteme ulaşmamız lazım. İşte bunun da yolu 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasına 'evet' vermekle geçiyor." diye konuştu.

ANAYASAYI MİLLET YAPIYOR

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, anayasaların millet tarafından yapıldığını ve devletin sınırını belirlediğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Fakat anayasa şimdiye kadar hiçbir zaman millet tarafından yapılmadı. Anayasayı yaptılar vatandaşın sınırını belirlediler. 'Düşünürsün ancak şu şartlarda, inanırsın ancak şu şartlarda, ticaret yaparsın ancak şu şartlarla' diyerek adeta vatandaşa çerçeve çizdiler. İlk defa gerçekten millet sivil bir anayasa istiyor. Bu kısmen önemli, inanın ki cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, Cumhuriyet'in ilanı kadar, çok partili demokratik hayata geçiş kadar önemli. Türkiye'de 'şu andaki mevcut sistem doğru mudur?' diye herkese soruyoruz. 'Doğru değil' diyorlar peki doğru olmayan sistemin devamını savunmak doğru mudur? O da doğru değildir. Ama niye savunuyorsunuz? Zaten bir Tayyip Erdoğan karşıtlığı var, AK Parti karşıtlığı var. Bazı yerlerde hepsi bir araya geliyor. 2014'teki Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi 16 parti bir araya geliyor, bir de buna bazen Almanya bazen de terör örgütleri ekleniyor. Ayrı bir geniş cephe kuruluyor. Ama elini vicdanına koyan bir kimse bakar ki Türkiye'nin kurtuluşu bu yeni gelecek sistemdedir."

SİSTEMİN ADI BELİRSİZLİK

Parlementer sistemini eleştiren Yılmaz, Türkiye'deki sistemin adının belirsizlik olduğunu iddia etti.

"İsmi parlamenter demokratik sistem ama parlamenter demokratik sistemlerde cumhurbaşkanına bu kadar yetki verilmez. Niye bu yetkiyi verdiler, cumhurbaşkanını güçlü kılmak istediler. Niye cumhurbaşkanını millet seçmiyor? Ankara'dan seçime dahil olanlar, zamanı gelince muhtıra verenler, zamanı gelince yönlendirme yapanlar, zamanı gelince cumhurbaşkanını tehdit edenler, 'biz her nasılsa Ankara'daki milletvekillerini de bir şekilde yola getiririz ama milleti yola getiremeyiz' diye düşündüler."

Kaynak: AA

İlgili Haberler