Mustafa Yıldırım

Mustafa Yıldırım

Diplomasız Mühendis Kavakçı Kardeşler

 

Merve Kavakçı ABD senatosundaki ifadesinde annesinin "profesör" olduğunu belirtmişti. Oysa annesi profesör değildi.

 

Nisan 1999'da TBMM'ne sunduğu kişisel bilgi formunda da "Bilgisayar Mühendisi" olduğunu bildirmişti.

Yıllar sonra, 12 Ekim 2012'de, Nimet Baş başkanlığında toplanan TBMM darbeler komisyonunda "Bilgisayar mühendisi olabilmek için Amerika'ya gittim... Bilgisayar mühendisliği tahsilimi yaptım... 1994'te döndüm" dedi.

Kardeşi Ravza Kavakçı Kan, AKP'den milletvekili ve AKP Genel Başkan Yardımcısı oldu.

O da TBMM'ye sunduğu bilgi formunda, tıpkı ablası gibi, "Bilgisayar Mühendisi" olduğunu yazdı.

Ravza Kavakçı Kan Dallas'daki Teksas Üniversitesi'ni (University of Texas at Dallas) 1993'te bitirdiğinde üniversitede "Bilgisayar Mühendisliği Bölümü" yoktu.

 

Merve Kavakçı da aynı üniversiteyi 1994'te bitirdi.

Bu üniversitede bilgisayar mühendisliği bölümü 2002'de açıldı. İlk mezunlarını da 2007-2008 döneminde verdi.

Merve Kavakçı'nın yalan bildirimi 2004'te kitabın ilk basımında yer almıştı.

Merve Kavakçı 2017'de Malezya'ya Büyükelçi olarak atandı.

Olmayan Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mühendislik diploması almamalarına karşın yıllar sonra bile iki kardeşin de kendilerini "mühendis" olarak tanıttıkları gerçeği, Sivil Örümceğin Ağında kitabının 2004'ten bu yana yayınalanan 32 baskısında; internette de yayınlanan gazetelerdeki makalelerde yer almıştı.

Bu gerçek, Anadolu'nun gazete gibi gazetelerinden Ordu Hayat, Adana Söz, Akdeniz Gerçek, Bolu Olay'da; guncelmersin.com ve haberartiturk.com internet gazetelrinde yer almıştı. Türkiye'deki ana medya ve politik tarafların, köşelerde yazanların ilgisini çekmedi.

Merve Kavakçı Büyükrlçi atanınca, onun yıllar önce Kıbrıslı Şeyh Nazım'la çekilen fotoğrafı yaınlanıdı. Oysa Kavakçı kızkardeşlerin babası zaten "Şeyh" idi.

Amerika'da yerleşik Şeyh Yusuf Ziya Kavakçı'nın kızları politik ilişkilerini, yakınlıklarını geliştirdiler; hızla yükseldiler.

En küçükleri Elif Mina Kavakçı Tanrıöver Amerika'da tesettür giyimi tasarımcısı oldu; AKP yöneticilerinin eşlerinin giysilerini tasarladı.

 

Simaz Dağı, 17 Haziran 2018

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar