Bülent Esinoğlu

Bülent Esinoğlu

DEVŞİRME AJAN MI KIYMETLİ, YABANCI AJAN MI ?

 

 

Ajan tartışmaları ve komplo teorileri iktidarların değişim zamanlarının yaklaştığı günlerde çoğalır.

Dinleme, teknik takip, ajanlaştırma faaliyetlerinin çok olduğu yerde komplo teorisi de çok olur.

İnsan aklı, algı yönetimine ve psikolojik savaşa karşı tavır alıyorsa, kendi hesabını, arkada olan biteni kendi aklı ile yapacaktır.

Örnek vereyim. Putin Danışmanı Mihail Bogdanov’u Lübnan Hizbullah’ının lideri Nasrallah’a göndermiş. “Tüm silah fabrikalarımız emrinizdedir.” Demiş.

Demek ki, Ortadoğu’da, çok büyük bir savaşa hazırlık yapılıyor. ABD’nin kullandığı Sünni paralı militanlara karşı, Rusya da Şii’leri destekliyor.

İkinci örnek, Marie Le Pen,”CIA’nın düzenlediği işkenceler, Fransa’nın NATO’dan çıkması için başka bir nedendir.” Demiş.

Le Pen’in bu ifadesinden yola çıkarak, İncirlik Üssü’nün, Ortadoğu işkence merkezi olduğunu söylememiz gerekiyor.

Dolayısıyla da, buna izin veren yöneticilerin, ABD ile ihanet anlaşmaları yaptığını söylersek, komplo teorisi mi üretmiş oluruz?

Uluslararası tekeller, sermaye ve yönetim açısından iç içedirler. Bu yapılanma, emperyalist ülkelerle mazlum ülkeleri, iç içe yapar.

İstihbarat örgütleri de iç içedir.

Bu duruma, işbirlikçi ajanlar,” devletlerin bağımsızlığı yoktur, karşılıklı bağımlılığı vardır”diye ifade ederler. Sanki Amerika ve Almanya’nın, bize bağımlılığı varmış gibi…

İktidarın gerek Amerika gerekse, İngiltere ile yaptığı istihbarat anlaşmalarının ne sayısını ne de içeriğini biliyoruz…

Emperyal güçlerle yapılan istihbarat anlaşmalarının anlamı; senin ajanların ülkemizde, ülkeyi bölme dâhil, her istediği operasyonu, yapar anlamındadır.

NATO, OECD, Dünya Bankası gibi, uluslararası tekellerin güvenlik ve ekonomi örgütleri içinizdeyse, ülkeniz yerli, yabancı ajan cennetidir.

Buna bir de ticaret yapan petrol ve otomotiv şirketlerinin, özel elemanlarını dâhil ederseniz, memleketin her tarafının ajan kaynadığını görürsünüz.

Sanmayın ki bu gün, bunların üç beşi yakalandı da, gözaltına alındı ve bu iş bitti.

Hayır.

F-Tipinin görevi bitti.

F-Tipinin görevi; AKP iktidara taşınırken, bu oluşumla birlikte hareket ederek, devletin içindeki gerekli mevzileri işgal etmekti.

Bu amaçla; Devlet içindeki Kemalistlerin ayıklanması, ordunun itibarsızlaştırılması, Amerika’nın Irak işgaline katkı sağlanması gibi görevleri vardı.

Gladyo yapılanması diyebileceğimiz bu yapılanmadan zaten ABD de vazgeçti. Yeni istihbarı yapılanma türlerini deniyor.

Sanmayın ki bu örgütün üzerine gidildi, bundan sonra ABD’nin başka istihbarı yapılanmaları ülkemizde olmayacak.

Hayır.

On dört Aralık operasyonu; içerden devşirilmiş yerli ajanların bir kısmı içindir. İşleri bittiği için tasfiye ediliyorlar.

Şunu itiraf etmek gerekir ki; Amerika adına çok işler başardılar. İrticayı iktidara taşıdılar. Orduyu harabeye çevirdiler.

Bu başarı çerçevesinde olaya bakarsanız, tekeller için yerli ajanın değeri, yabancı ajanın değerinden kat kat üzerdedir.

bulentesinoglu@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar