Deniz Baykal Başkanlığa aday oluyor

Deniz Baykal Başkanlığa aday oluyor

Haberartı Türk'ün bir çok kere dile getirdiği "Deniz Baykal neden CHP siyaseti dışında duruyor ? " sorusu nihayet yanıt buluyor.

CHP Eski Genel Başkanı ve Milletvekili Deniz baykal'ın Adalet yürüyüşüne katılmayışı ve Katar konusunda Erdoğan'a başarılar dilemesinin nedeni yavaş yavaş netleşiyor. 

ÇOK DİLE GETİRDİK

Haberartı Türk'ün bir çok kez dile getirdiği Deniz Baykal neden partiler üstü siyaset izliyor, CHP'de etliye sütlüye karışmıyor ? sorusu giderek yanıt buluyor. Sonunda Deniz Baykal çok tartışılan bu duruşunun ip uçlarını Erdoğan'ın Hürriyet'in başına getirmeyi çok istediği Fatih Çekirge'ye verdi.

HAYALİNDE O KOLTUK VARMIŞ

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın partinin şimdiki Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlatığı Adalet Yürüyüşü'ne neden katılmadığını, Hürriyet'ten Fatih Çekirge değerlendirdi. Ancak yöntem yine aynı.

AMAÇ ORTAYA ÇIKTI AMA SONUÇ ?

Deniz Baykal amacını kafasında kurgulamış, ortaya kimseler çıkmadan gelecek seçimde Erdoğan'ın karşısına CHP ve "Hayır blokunun" adayı olacak. Peki Deniz Baykal'ı aday gösterirler mi ?

AKP tabanı da istiyor anketlerinden olumlu sonuçlar çıkarsa evet. Deniz Baykal'ın açık açık söyeleyemediği, Fatih Çekirge'nin ise kim bilir neden ortaya aniden attığı fikir bu. Ama esas soru şu; Baykal'ın planı tutar ve aday gösterilirse, Erdoğan dururken AKP'liler ona oy verir mi? Diğer soru ise daha zor. CHP tabanı bunca şeyden sonra Baykal'a oy verir mi?

BU MANŞETİ NEDEN ATTIK

Haberartı Türk bu manşeti neden attı? Deniz Baykal henüz net olarak "adayım"demiyor. Ama siyasette işler hep böyle başlar, gelişir. Eğer kafasında gerçekten de böyle bir plan yoksa bu haberimiz üzerine  çıkar ve net olarak "hayır aday değilim " der. Bu manşet bu yüzden atıldı.

MEĞER İŞİN ASLI NEYMİŞ ?

Çekirge, Baykal'ın, "Bu yürüyüşün ruhunu paylaşan milyonlar var. Herkes gelip yürüyor mu? Yürüyen de yürümeyen de katkı yapıyor" dediğini aktardı.

Çekirge'nin yazısından bir bölüm şöyle:

Herkes soruyor:

- Baykal neden yürümedi?

- Yürüyüşe katılacak mı? Katılırsa Kılıçdaroğlu’na ne diyecek?

Dün Deniz Bey’le kısa bir sohbet yaptık. Önce şu sözünü aktarmalıyım:

“Kim ne derse desin, bu yürüyüş sırasında iktidar da muhalefet de iyi bir sınav vermiştir. Gezi’de yaşananları hatırlarsanız, bu yürüyüşün barışçıl görüntüsü çok önemlidir.”

Sonra bu sözünü açtı:

“Başlangıçta iktidar olumsuz baktı. Güvenpark’a gece iş makinelerini yığdı. Ama sonra sağduyu hâkim oldu. Muhalefet hiçbir provokasyona izin vermedi. Çok barışçı bir yürüyüştür bu. İktidar da buna engel olmayarak Türkiye’de barışçı eylemlerin de olabileceğini göstermiştir. Demokrasi açısından çok iyi bir gelişmedir bu.”

Neden yürümedi

“Atatürk, İnönü ve Ecevit’ten sonra CHP genel başkanlığı koltuğuna oturan Baykal neden yürümüyor?”

Bu soru o kadar soruldu ki. Cevabı Baykal’ın sözleri arasından ben seçiyorum:

“Bu yürüyüşün ruhunu paylaşan milyonlar var. Herkes gelip yürüyor mu? Yürüyen de yürümeyen de katkı yapıyor.”

Kemal Bey'i selamlayacağım

Baykal yürüyüşü İstanbul girişinde CHP il teşkilatıyla karşılayacak.

Orada Kılıçdaroğlu’nu selamlayarak kısa bir konuşma yapacak.

Özetle şöyle diyecek:

“Türkiye demokrasisi için çok önemli, medeni ve barışçıl bir tepki olmuştur. Kutlarım. Demokrasimizin gelişmesi açısından insanların tepkilerini barışçıl bir şekilde gösterebileceğinin kanıtı olmuştur. Türkiye’nin buna ihtiyacı var.”

Bendeki izlenim

Deniz Bey’in, “İktidar da muhalefet de iyi bir sınav vermiştir” sözünün, bu kucaklayıcı üslubun elbette nedeni var.

“İktidarın da muhalefetin de” diyerek, kavgacı bir üsluptansa, demokrasinin kucaklayıcı üslubunu tercih ediyor. Bu da önümüzdeki dönemde Baykal’ın ‘birleştirici cumhurbaşkanı adaylığı’ stratejisi anlamına gelebilir.

CHP’den Baykal’a böyle bir teklif gelir mi bilemem.

Ama bu üslup bana göre böyle bir bakışın sinyalidir.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Haberler