CİA TRUMP'A SAVAŞ BAŞLATTI; İNANILMAZ RUSYA İDDİASI

CİA TRUMP'A SAVAŞ BAŞLATTI; İNANILMAZ RUSYA İDDİASI

ABD'nin en ciddi yayın organlarından olan Washington Post, CIA'nın Rusya'nın Donald Trump'ın Beyaz Saray başkanlık yarışını kazanmasına yardımcı olmak için, seçimlere müdahale ettiği iddiasını duyurdu.

A+A-

ABD başkanlık seçimlerinin sonuçları tarhinde hiç bu kadar tartışılmamıştı. Seçim sonrası daha az oy aldığı halde başkan seçilen Donald Trump, seçin sonuçlarının aleyhine sonuçlanması halinde itiraz edebileceğini açıklamıştı. Başkan seçildikten sonra yapılan itirazları ise "Pişmiş aşa tuz katma" olarak nitelemişti. Halen ABD'de bir eyalet seçim sonuçlarına yapılan itiraz değerlendiriliyor. 

ÇOK KONUŞULACAK İDDİA

Öte yandan ABD'nin en ciddi yayın organlarından olan Washington Post, CIA'nın Rusya'nın Donald Trump'ın Beyaz Saray başkanlık yarışını kazanmasına yardımcı olmak için, seçimlere müdahale ettiği iddiasını duyurdu.

CİA TESPİT ETTİ

CIA çalışanlarının, Rus hükümetiyle ilişkide olan kişileri tespit ettiği, Hillary Clinton dahil Demokratlara ait binlerce e-posta'nın Wikileaks tarafından yayınlanmasında bu kişilerin parmağının olduğunu söylediği belirtiliyor.

CLİNTON'U DÜŞÜRMEK İÇİN

Yetkililer, bahsi geçen kişilerin Trump'ın şansını artıran ve Clinton'ın yarıştan düşmesini sağlamak için çalışan bir grup istihbarat görevlisi olduğunu bildirdi.

Üst düzey bir ABD'li yetkili gazeteye yaptığı açıklamada, "İstihbarat topluluğunun amacı, bir adayı diğerine karşı destekleyerek Trump'ın seçilmesini sağlamaya çalışmaktı, konsensüs buydu" dedi.

SENATÖRLERE ANLATTILAR

Yetkili, ilgili değerlendirmenin ABD senatörlerine geçtiğimiz hafta kapalı kapılar ardında sunulduğunu, senatörlere açıkça "Rusya'nın hedefinin Trump'ı seçtirmek olduğu"nun ifade edildiğini belirtti.

Ekim ayında ABD hükümeti resmi olarak Rusya'yı, Demokrat Parti örgütlerine yönelik bir siber saldırı kampanyasıyla suçlamıştı.