CERABLUS GERGİNLİĞİ ARTIYOR; ABD'DEN SERT AÇIKLAMA

CERABLUS GERGİNLİĞİ ARTIYOR; ABD'DEN SERT AÇIKLAMA

Türkiye'nin IŞİD'i temizleme amacı ile girdiği Cerablus müdahalesi kapsamında gerginlik artıyor. ABD konuya ilişkin "sert bir uyarı" denilen bir açıklama yaptı.

A+A-

ABD, Suriye'nin Cerablus kenti ve çevresinde, IŞİD'in bulunmadığı bölgelerde yaşanan çatışmaların "kabul edilemez" olduğu uyarısında bulundu. Böylelikle uzun süredir tüm dünyada kaygı ile karşılanan ancak pek tepki verilmeyen Türkiye'nin Cerablus operasyonuna "İma Yoluyla" ilk uyarı ABD yetkilisinden gelmiş oldu. Gözlemciler Türkiye ve PYD çatışması şiddetlenirse ABD'nin buna sessiz kalamayacağının altını seçiyor. Öte yandan bölgede meydana gelen gelişmeler ve TSK'nın PYD hedeflerine saldırısı başta Almanya olmak üzere Avrupa'nında tepkisine neden oluyor. İşte ayrıntılar

MÜSTEŞARIN TWITTER AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Cerablus bölgesinde Türk (Silahlı) Kuvvetleri ile Suriye Demokratik Güçleri'nden (SDF) bazı muhalif grupların çatıştığına ilişkin haberleri izliyorum" dedi ve ekledi:

DERİN KAYGI DUYUYORUZ

"IŞİD'in bulunmadığı bölgelerdeki bu çatışmaları kabul edilemez ve derin kaygıyla karşıladığımızı netleştirmek isterim."

BU GELİŞMELERE DAHİL DEĞİLİZ

ABD'nin bu gelişmelere dahil olmadığının, ABD güçleri tarafından da koordine edilmediğinin altını çizen ve bu olayları desteklemediklerini vurgulayan McGurk, "Dolayısıyla, tüm silahlı tarafları özveriye, çatışmaları durdurmak için gerekli önlemleri almaya ve iletişim için tüm kanallarını açık tutmaya davet ediyorum" dedi ve şöyle devam etti:

"ABD, bu gibi çatışmalara son verilmesi ve ortak düşmanımız IŞİD'e karşı birlik içinde odaklanmaya dönük çabalarda aktif olarak yer alıyor."