Soykan Özçelik

Soykan Özçelik

Bundan sonra sanalda yazarken iki kez düşünün!

Bundan sonra sanalda yazarken iki kez düşünün!

Geziydi,17 aralıktı derken sosyal medya ve internetin başına gelmeyen kalmadı malumunuz.
kısa bir süre önce biliyorsunuz Twitter ve Youtube ve yanı sıra bir kaç site daha engellendi ve yine bildiğiniz üzere AYM'ne yapılan başvurular sonucu AYM kararı ile tekrar açıldılar.

Sosyal medya yasal olarak yasaklanamayınca, devletin korsan yöntemle internetten istihbarat toplamaya karar verdiği , bununla ilgili servis sağlayıcılara gizli emir gönderdiği iddia ediliyor.

Twitter’ı Youtube vs kanuni olarak yasaklayamayan ve atılan mesajların kaynağını bir türlü şirketten alamayan iktidar, korsan yollarla kişisel bilgileri ele geçirmek ve gerektiğinde içerikleri kapsamlı bir şekilde engellemek için harekete geçti. Bunun için TİB'in, Türkiye’deki internet servis sağlayıcısı şirketlere gizli bir mail gönderip, Twitter ve diğer sosyal medya sitelerine giren kullanıcıların neler yazdığını öğrenmek amacıyla gerekli yazılım ve donanımları hazır hâle getirmelerini istediği iddia edildi.

İktidarın, internet servis sağlayıcılarına (ISS) yolladığı maile göre, Türkiye’deki kullanıcıların mesajlarının engellenmesi ve izlenmesi için yapılacak değişiklik, tüketici ile sosyal medya sitesi arasında gerçekleşen güvenlik sözleşmesinin (HTTPS) bir şekilde korsan yöntemlerle delinmesine dayanıyor.

Alınması düşünülen önlem şöyle :
bilgisayar başındaki kullanıcıyla işlem yaptığı site arasına bir “böcek” gibi girip tüm işlemleri anında görebilecek. Örneğin kullanıcı, Twitter üzerinden bir mesaj yayınladığında; mesajın içeriğini silmek için kullanıcı ve Twitter’in bilgisi olmadan sisteme doğrudan müdahale yetkisine kavuşacak yani bir bakmışsınız attığınız tweet yada facebook post silinmiş!

bununlada kalmıyor ;
Hükümet’in istediği değişikliğin olması durumunda kişisel haklar sadece Twitter değil, internet üzerinden yapılan tüm işlemleri kapsayacak. Örneğin kişinin kredi kartı bilgileri, girdiği siteler ve ticarî sırlar da dâhil özel yazışmalarına kadar internetteki tüm bilgileri, servis sağlayıcılar ve devlet tarafından eş zamanlı olarak kontrol altında tutulacak- müdahale edilebilecek.  


Yeni girişimlerle ilgili konuşan uzmanlar ve adını vermek istemeyen bir servis sağlayıcı yetkilisi, TİB’e, HTTPS güvenlik sertifikasının açılmasının teknik olarak çok zor ve hukukî olarak da suç olduğunu anlattıklarını ancak ısrarla bu konuda çözüm bulmaya zorlandıklarını ifade etti. TİB yetkililerinden, “Dünyada HTTPS trafiğini kullanıcı fark etmeden çözen ülkeler var. Araştırın ve siz de aynısını yapın” karşılığı alan İSS’ler, bu uygulamanın insan hakları ihlali olacağının ve güvenlik zafiyetine sebep olabileceğine dikkat çekiyor.

Evet durum bu kadar vahim!

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği’nden Rıdvan Uğurlu, “TİB, bu uygulamayı kendisi yapmıyor ve servis sağlayıcılara yaptırıyor. Sağlayıcılardan, kullanıcı ile bankacılık işleminin yapıldığı bankaya ait server’ın arasına girilmesi isteniyor. Bu çok tehlikeli... Bu noktada oluşabilecek bir sorunun sorumlusu servis sağlayıcı olur.” diyor.

“e-ticaret için tehlike çanları”

Yeni uygulamanın hukukî boyutu hakkında bilişim teknolojileri avukatı Serhat Koç ( @mckrees )  “TİB’in, HTTPS üzerine yapacağı bir uygulama, vatandaşın güvenlik hakkını elinden alır. Beşinci dünya ülkeleri bile bunları düşünmezken, Türkiye’de teknoloji ilerledikçe vatandaş, geri kalmış kafaların dayatmalarına maruz kalıyor. Bu uygulamayla bankacılık sistemlerinde oluşacak güvenlik açığından bahsetmek bile istemiyorum. Evvela e- ticaret sektörü batar.” Kanun maddesinde yer alan ve ucu açık olan “benzeri yöntemler kullanılarak erişimin engellenmesi” ifadesine dikkat çeken Koç, “Bu ifade ilgili kanun maddesinden kaldırılırsa, TİB’in erişim sağlayıcılardan HTTPS engelleme isteğinde bulunması, hukukî olarak engellenmiş olur” diyor.

Anlayacağınız bundan sonra sanal alemde yazarken iki kez düşünün! yasal yoldan yapılamayan engellemelerin korsan yolla yapılmaya çalışılacağını unutmayın!

@soykanozcelik | about.me/soykanozcelik

Önceki ve Sonraki Yazılar