BERLİN SALDIRISININ PERDE ARKASI; ÖLÜ SAYISI 12 OLDU

BERLİN SALDIRISININ PERDE ARKASI; ÖLÜ SAYISI 12 OLDU

Berlin'de dün gece Nole pazarına gerçekleştirilen Tır saldırısının perde arkasında ilginç ayrıntılar ortaya çıkıyor.

A+A-

Ankara'da Rus Büyükelçi karlov'a düzenlenen suikast ile çok yakın saatlerde Almanya'nın Berlin Kentinde muhtemelen terör amacı taşıyan bir olay meydana geldi.

PAKİSTANLI İDDİASI

Sputnik'in haberine göre meydana gelen olayın içerisinde Pakistanlı bir sığınmacının olduğu ancak polisin açıklama yapmakta ihtiyatlı davrandığı ortaya çıktı. İşte son gelişmeler

TERÖR SALDIRISI

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir tırın Noel pazarına girerek en az 12 kişinin ölümüne ve 48 kişinin yaralanmasına yol açmasının ardından başlatılan soruşturmada, terör saldırısı şüphesi ağırlık kazanıyor.

TIR İNSANLARIN ÜZERİNE KASITLI SÜRÜLDÜ

Berlin polisi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Soruşturmayı yürüten uzmanlarımız, tırın Breitscheitplatz Meydanı’nda kalabalığın üzerine kasıtlı olarak sürüldüğünden hareket ediyor" ifadesini kullandı.

Muhtemel terör saldırısı ile ilgili soruşturmanın son derece hassas bir şekilde sürdürüldüğünün belirtildiği açıklamada, olayın aydınlatılmasına katkıda bulunabilecek her türlü ipucunun polisle paylaşılması istendi.

Federal Başsavcılıkın da inceleme başlattığı olayla ilgili ilk bulguların, öğle saatlerinde düzenlenecek basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanması bekleniyor. 

ÖLÜ SAYISI 12

Berlin'de Noel pazarına tırla saldırıda ölü sayısı 12'ye çıktı Berlin'in turistik merkezlerinden Kurfuerstendamm'daki Noel pazarına pazartesi akşam saatlerinde giren Polonya plakalı tır büyük paniğe yol açmış, tırı kullanan kişi olay yerinden yaya olarak kaçmıştı. 

truckattack.jpg

POLONYA'DA BİR İNŞAATTTAN ÇALINMIŞ

Aracın içinde Polonya uyruklu bir kişinin ölü bulunduğunu doğrulayan Alman polisi, tırın Polonya’daki bir inşaattan çalındığından şüphelenildiğini duyurmuştu. 

PAKİSTANLI SIĞINMACI ŞÜPHESİ

 9 ölü, 50 yaralı Berlin’deki tarihi Yıkık Kilise’nin bulunduğu Breitscheitplatz Meydanı’ndaki Noel pazarında yaşanan olayın ardından, buraya yakın bir caddede gözaltına alınan şüpheli bir kişinin polisteki sorgusu halen devam ediyor. 

1048762806.jpg

PAKİSTAN UYRUKLU BİR SIĞINMACI MI? 

Berlin polis sözcüsü Thomas Neuendorf, gözaltındaki kişinin tırı kullanan şahıs olduğunu sanıldığını belirtirken, şüphelinin uyruğu hakkında bilgi vermedi. Alman Welt gazetesi, gözaltındaki kişinin Almanya’ya sığınmacı olarak gelmiş Pakistan uyruklu bir kişi olduğunu iddia ederken, Tagesspiegel gazetesi, bu şüphelinin birkaç adi suçtan sabıka kaydının bulunduğunu öne sürdü.

berlin-3.jpg

İlgili Haberler