Belçika'da ' Referandum ' Kavgası ; 4 Yaralı

Belçika'da ' Referandum ' Kavgası ; 4 Yaralı

AKP'li Bakanların Yurtdışında Propaganda yapmak istemeleri üzerine başlayan Referandum gerginliği vatandaşlara yansıdı.

Erdoğan'ın Başkanlık referandumu sürecinde başlatılan gerginlik vatandaşlarada yansımaya başladı. Brüksel’deki Türk Büyükelçiliği binasının yakınında Türk vatandaşları arasında halk oylaması nedeniyle tartışma çıktı. 

4 YARALI HASTANEYE KALDIRILDI

Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine yaralanan dört kişi hastaneye kaldırıldı.
Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının referandum için oy verme işlemlerini sürdürdüğü Belçika’nın başkenti Brüksel’de, karşıt görüşlü vatandaşlar arasında yaşanan kavgada dört kişi yaralandı. 
Belçika polisi olaya müdahale ederek çevrede güvenlik önlemi aldı.

BAŞKONSOLOSLUKTAN AÇIKLAMA

Brüksel Başkonsolosluğu önünde yaşanan arbede hakkında, Başkonsolosluk yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “30 Mart Perşembe günü öğleden sonra Başkonsolosluğumuzda oy verme işlemleri sorunsuz bir şekilde devam ederken, başkonsolosluğumuza 100 metre mesafede bir grup vatandaşımız arasında çıkan arbede neticesinde yaralanmalar olduğu büyük üzüntüyle öğrenilmiştir. 
PARTİ TEMSİLCİLERİ MESAJ YAYINLADI

Bu olaydan dört siyasi parti (AK Parti, MHP, CHP, HDP) temsilcimiz büyük üzüntü duymuş olup, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dilemektedirler. Yaralı vatandaşlarımıza ziyarette bulunulacaktır."

SUKÜNET ÇAĞRISI

Olayın ardından vatandaşlar konsolosluk yakınlarında toplanıp tepki gösterirken, UETT (Avrupa Türk Demokratlar Birliği) Belçika Başkanı Basir Hamarat olay yerine gelerek, toplanan vatandaşlara açıklama yapıp sükunet çağrısında bulundu.

ERDOĞAN LEHİNE SLOGANLAR

Başkonsolosluk yakınlarında toplanan bir grup vatandaş, polisin güvenlik önlemleri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine tezahürat yapıp, "Dik dur, eğilme, bu millet seninle", "Her Türk asker doğar", "Vatan sana canım feda" ve "PKK kalleştir, Türk-Kürt kardeştir" sloganları attı.

Polis ekipleri karşıt görüşlülerin arasına set çekerek yaklaşmalarını önledi.

İlgili Haberler