BAYKAL'DAN ERDOĞAN'A İLGİNÇ ÖNERİ

BAYKAL'DAN ERDOĞAN'A İLGİNÇ ÖNERİ

Kamuoyunda 1. gündem maddesi haline gelen bu geciktirmenin Erdoğan'ın isteği ile yapıldığı ağırlık kazanınca, saraydan bir açıklama yapıldı. 

A+A-

Erdoğan'ın Başkanlık Anayasa teklifinin meclisde kabulünden sonra Erdoğan'a gönderilmesi yerine, bekletilmesinin nedenleri kafa karıştırmaya devam ediyor. 
Kamuoyunda 1. gündem maddesi haline gelen bu geciktirmenin Erdoğan'ın isteği ile yapıldığı ağırlık kazanınca, saraydan bir açıklama yapıldı. 

AÇIKLAMAYI NEDEN DANIŞMANA YAPTIRDILAR ?

Yapılan açıklamanın "Saray Sözcüsü " yerine danışmana yaptırılması ve referandum tarihi olarak, 9 Nisan'ın "Belki" olarak nitelendirilmesi, kuşkuları dağıtamadı.  
Siyasi kulislerde saray danışmanı İlnur Çevik'e yaptırılan açıklamanın, ileride " Danışmanın kendi fikriydi" denilerek, sürece başka bir yön verilebilme  olanağı için tercih edildiği yorumlanıyor. 

BEKLETME NEDENİ AKP ANKETLERİ Mİ

Öte yandan, konuşulan  başka bir söylenti ise AKP anketlerinde "Evet" oylarının % 50'nin gittikçe daha aşağıya doğru gelmesi referandumun iptaline bile yol açabilir" yorumlarına dayandırılıyor.
Referandum karmaşasında gelinen son noktada başka bir gelişme ise CHP eski lideri Deniz Baykal'ın yaptığı ilginç açıklama oldu. 
Benzer kritik ortamlarda birden bire ortaya ilginç fikirler atan ve Erdoğan'ın yeniden siyasete dönmesinde büyük rolü olan Baykal, Erdoğan'a ilginç bir tavsiyede bulundu. 

SAĞDUYU BEKLENTİSİ

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. AKP ile MHP'nin TBMM'den geçirdiği 'başkanlık anayasası'nın Meclis'ten Cumhurbaşkanlığına gönderilmemesiyle ilgili bir soru üzerine konuşan Baykal, "Gecikme, insanda, acaba sağduyu hakim olur da bu imzalanmaz ve bir sıkıntılı dönem Türkiye'ye yaşatılmaz diye umut yaratıyor" diye konuştu.

"REFERANDUMUN YAPILMAMASI DOĞRU OLUR"

Anayasa değişikliğine ilişkin kanunun imzalanmaması ve referandum yapılmaması, Türkiye'nin anayasa zorlamasına maruz bırakılmaması halinde sorumlu ve doğru davranılmış olacağını vurgulayan Deniz Baykal, "Keşke böyle bir karar alsalar. Köprüden önceki asıl son çıkış bu. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanı anayasa değişiklik teklifini imzadan sarfınazar ederse, uzak durursa, bence doğrusunu yapmış olur" değerlendirmesinde bulundu.

"UYDURMA GEREKÇELER..."

Bir gazetecinin "CHP'yi, HDP, PKK ve diğer bir iki terör örgütüyle aynı safta gösteren açıklamalar var" sözleri üzerine, Baykal şu açıklamayı yaptı:

"İktidarın bu kampanyayı teklifin özünü, içeriğini anlatarak, onu savunarak, yararlarını göstererek götürmeyeceğini, daha önce örneklerini gördüğümüz gibi bir suçlama, itham etme, karalama kampanyasıyla geçiştirmeye niyetli olduğunu gösteriyor. 

CHP'YE SUÇLAMALAR

Bundan üzüntü duyuyorum. Bunlar haksızdır. Her siyasi partinin kendi kimliği var. CHP, bu konuda hiçbir tereddütü hak etmiyor. Tarihi ortada, durumu ortada. CHP'yi böyle uydurma gerekçelerle suçlamak, suçlayanların halka anlatacakları bir davalarının olmadığını ortaya koyuyor. Bu, suçlayanlar bakımından düşündürücüdür. Savunun kendinizi, tasarıyı savunun. Onu bunu karalamayın. Bulamıyorlar, anlatamıyorlar. Çünkü yanlış. Vazgeçin canım bu yanlıştan. Kendinizi de Türkiye'yi de kurtarın."

DENİZ BAYKAL'I ŞOK EDEN VATANDAŞ TEPKİSİ

DENİZ BAYKAL'I ŞOK EDEN VATANDAŞ TEPKİSİ

Deniz Baykal memleketi Antalya'da bir belde de konuşma yaparken vatandaştan büyük bir tepki aldı. Ne diyeceğini şaşıran Baykal'ın beraberindekiler vatandaşı susturmaya çalıştı. Kalabalık vatandaşı alkışladı.

DENİZ BAYKAL'IN OKYANUS ÖTESİ TEŞEKKÜR KONUŞMASI

DENİZ BAYKAL'IN OKYANUS ÖTESİ TEŞEKKÜR KONUŞMASI

Baykal'ın okuldan ve faaliyetlerinden ne denli etkilendiği ve memnun olduğu verildi.

İlgili Haberler