Avrupa'dan Türkiye'ye ekonomik yaptırım kararı

Avrupa'dan Türkiye'ye ekonomik yaptırım kararı

Türkiye'nin Avrupa Demokrasisine uyum konularında geriye gittiği gerekçesi ile Almanya tarafından birlik parlamentosuna teklif edilen " Mali Kesinti" önerisi sonunda kabul edildi

Uzun süredir gergin olan AB Türkiye ilişkilerinde yeni bir yaptırım kararı daha alındı. Avrupa Türkiye'ye üyelikik anlaşması gereği yaptığı fon desteklerini askıya alma kararı verdi. Karar için AB Ülkeleri tam 16 saat konuyu müzakere ettiler.DW Türkçe'den Kayhan Karaca'nın aktardığına göre, AB 2018 bütçesinde Türkiye için öngörülen fonlarda 105 milyon euro kesintiye gidilmesi kararlaştırıldı. 

GEREKÇE SİYASİ

Karara gerekçe olarak Türkiye'deki siyasi gelişmeler gösterildi.
Karar, AB 2018 bütçesi konusunda AB ülkeleri arasındaki 16 saatlik maraton müzakere sonucunda alındı. Müzakerelere, Türkiye'ye yönelik bütçe kesintisini hararetle savunan ve AB bütçesi konusunda mutlak yetkiye sahip olan Avrupa Parlamentosu (AP) da katıldı.

TÜRKİYE AVRUPA STANADARTLARINDAN SAPTI

AP bütçe raportörü Siegfried Mureşan, müzakereler sonrası yaptığı açıklamada, kesintiye gerekçe olarak 'Türkiye'nin Avrupa standartlarından sapmasını' gösterdi. Gelecek yılki AB bütçesinde Türkiye için öngörülmüş katılım öncesi fonlarda 105 milyon euro kesintiye gidileceğini bildirdi.

TEKRAR STANDARTLARA DÖNÜŞ OLURSA

‘AB Avrupa’nın değerleriyle Türkiye arasında seçim yapamıyor’
Mureşan, buna ek olarak, Türkiye için 70 milyon euro tutarında bir rezervin muhafaza edileceğini, bu fonun 'Türkiye'nin demokratik standartlar, insan hakları, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü alanlarında Avrupa satandartlarına yakınlaşması durumunda kullanılacağını' belirtti.

AB bu kararla ilk defa Türkiye'ye yönelik siyasi gerekçeli bir fon kesintisine gitmiş oluyor.

KARA BU SABAHA KARŞI KESİNLEŞTİ

AB Konseyi tarafından bu sabaha karşı alınan kararın şimdi Avrupa Parlamentosu tarafından formel olarak onaylanması gerekiyor. AP konuyu 30 Kasım 2017 tarihinde düzenleyeceği genel kurul oturumunda ele alacak. AP içindeki tüm siyasi gruplar Türkiye'ye aktarılan fonlarda kesintiye gidilmesini desteklediğinden bu sabah alınan kararda değişiklik beklenmiyor. AP onayının ardından 2018 bütçesi imzalanarak yürürlüğe girecek.

FİKRİN ÖNDERİ ALMANYA

Türkiye'ye AB fonlarının kesilmesi fikri bu yıl yaz aylarından bu yana gündemdeydi. İlk olarak Almanya tarafından gündeme getirilen fikir Ekim ayında AB liderler zirvesinde ilke olarak benimsenmiş, AP de 25 Ekim'de oy çoğunluğuyla kabul ettiği bir kararda 80 milyon euro tutarında kesinti önerisinde bulunmuştu.

Kesintilerin kısaca IPA II adı verilen Katılım Öncesi Mali Yardım aracı üzerinden yapılması bekleniyor.

İlgili Haberler