Avrupa'dan Erdoğan'a çok sert mesaj

Avrupa'dan Erdoğan'a çok sert mesaj

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Spiegel'e verdiği demeçte Erdoğan'a çok sert mesajlar gönderdi.

Avru Birliği ile giderek gerginleşen ilişkilerde ipler iyice geriliyor. Karşılıklı yapılan sert açıklamalarda sıra AB Komisyon başkanı Junker'in restine geldi.Junker yaptığı açıklamada hem türkiye'ye sert çıktı hemde AB,2ye özgüvenli olma mesajı gönderdi. 

Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, AB'nin Türkiye konusunda daha özgüvenli bir çizgi izlemesi gerektiğini söyledi. 

ÜNLÜ DERGİYE KONUŞTU

Haftalık Alman dergisi Der Spiegel'e konuşan Juncker, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı son ikili görüşmede Türkiye'nin AB konusunda net olması gerektiğini aktardığını söyledi.

Türkiye'de birçok kişinin AB yanlısı olduğunu ancak hükümetin bu konuda tam istekli olduğunu söyleyemeyeceğini kaydeden Juncker, "Türkiye, görünen o ki,  

AB üyeliğini engellemeye ve bunun sorumluluğunu da Brüksel'e yüklemeye çalışıyor. Kanımca bu Türk halkının çıkarına değil" dedi. Sözleşmelere sadık olduklarını belirten Juncker, "Biz 1999 Helsinki zirvesinde Türkiye'yi aday ülke olarak açıkladık. Bu hala geçerli" diye konuştu.

DIE WELT MUHABİRİ SERBEST BIRAKILSIN

Juncker ayrıca 100 günü aşkın bir süredir İstanbul Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel'in serbest bırakılması yönündeki talebini yineledi.

Yücel'in "bariz bir şekilde" haksız yere hapis yattığını ve Alman Büyükelçiliği çalışanlarının da kendisi ile kolay görüşemediğini belirten Avrupa Birliği Komisyon Başkanı bunu bir skandal olarak nitelendirdi.

ONUN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKMEYİZ

Türkiye'nin AB kurallarına saygı göstermesi gerektiğini vurgulayan Juncker, Birliğin 'öylesine bir araya gelmişler'den oluşmadığını, aksine ortak değerlere inananların oluşturduğu bir kurum olduğunu söyledi. Juncker, "Şayet Erdoğan ile görüşmelere devam edeceksek, bu bizim onun önünde diz çökeceğimiz anlamına gelmez" diye konuştu.

İlgili Haberler