Avrupa Komisyonundan Tehdit gibi açıklama

Avrupa Komisyonundan Tehdit gibi açıklama

Avrupa Komisyonu, Türkiye'ye çağrıda bulunarak referandum sürecindeki hukuk ihlallerine dair iddiaların araştırılmasını isterken, referandum sonuçları için Erdoğan'a tebrikte bulunmadı. 

Önce Avrupa kentlerinde EVET propogandası yapma gerekçesi ile başlayan gerginlik referandumda ortaya çıkan şaibeler yüzünden giderek büyümeye başladı. Agit gözlemcilerinin ön raporuna "Haddinizi bilin " diyen Erdoğan'a şimdi de Avrupa Komisyonundan kızdıracak bir açıklama geldi.

ŞAİBELER SORUŞTURULMALI

Avrupa Komisyonu, Türkiye'deki anayasa değişikliği referandumuyla ilgili şaibe iddialarının soruşturulması gerektiğini belirtti ve idam cezasını geri getirmenin, Türkiye'nin AB üyeliği sürecini kesin olarak bitireceğini açıkladı.
Avrupa Komisyonu, Türkiye'ye çağrıda bulunarak referandum sürecindeki hukuk ihlallerine dair iddiaların araştırılmasını isterken, referandum sonuçları için Erdoğan'a tebrikte bulunmadı. 

GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Yüksek Seçim Kurulu'nun mühürsüz pusula ve zarfları son anda kabul ettiği suçlamasıyla ilgili açıklama yapan Avrupa Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, insan hakları kurulunun gözlem sonucunu açıklayarak, "İddia edilen usulsüzlüklerin açık bir şekilde soruşturulması için yetkilileri göreve davet ediyoruz," dedi.

EĞER İDAM KABUL EDİLİRSE

Komisyon ayrıca, idam cezasını geri getirmenin Ankara'nın AB üyeliği adaylığını kesin olarak sonlandıracağını açıklandı. Sözcü Schinas, idam cezası için "Sadece bir kırmızı çizgi değil, kırmızı çizgilerin en kırmızısı," diye konuştu.

28 Nisan'da Malta'da buluşan AB ülkeleri dışişleri bakanları, bundan sonra atılacak adımları tartışacak.

AB BAKANI ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

'Açıklamaların, mesnetsiz iddialar olduğunu vurgulamak isterim'

AVRUPA Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) heyetinin halk oylamasına ilişkin değerlendirmesiyle ilgili "Bu iddiaların, açıklamaların mesnetsiz iddialar olduğunu özellikle vurgulamak isterim. Beklediğimiz şey; tarafsız, hakkaniyetli ve objektif bir yaklaşımdır. AGİT'in siyasi mülahazalara girmemesini saygınlığı bakımından öneriyoruz. Aksi takdirde, bu değerlendirmelerin Türkiye açısından bir geçerliliği olmayacak" dedi.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

AB Bakanı Ömer Çelik, 16 Nisan Pazar günü yapılan anayasa değişikliği referandumuna ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. AB Bakanlığı'nda, Avrupa'dan yapılan halk oylamasıyla ilgili açıklamaları da değerlendiren Çelik, sonuçları müzakere sürecinin sona erdiği yönünde okuyanlara da tepki gösterdi. Bakan Çelik, "Avrupa'daki bazı siyasilerin Türkiye'de çıkan referandum sonucunu 'Türkiye-AB ilişkilerinin sonu anlamına gelir' şeklinde bir ifadeyle karşılamaları demek, onların demokrasi kültüründen ne kadar yoksun olduğunu ifade eden bir yaklaşım olur.

YADIRGADIK

Özellikle Avrupa Komisyon Başkanı Junker ile Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Mogherini'nin ve Genişlemeden Sorumlu Hahn'ın bir açıklamasını son derece yadırgadığımızı ifade etmek isterim. Referandum sonucuna ilişkin olarak basın açıklamasında, AB'nin değerlendirmesinin AGİT gözlemci heyetinin raporuna göre yapılacağının ifade edilmesi anlaşılmaz bir tutumdur. Bunu açık bir şekilde yadırgadığımızı ifade ediyorum" diye konuştu.

İlgili Haberler