AMERİKANIN SESİ YAZDI; FETHULLAH GÜLEN'İN İADESİ NEDEN ZOR ?

AMERİKANIN SESİ YAZDI; FETHULLAH GÜLEN'İN İADESİ NEDEN ZOR ?

Türk Hükumetinin 15 temmuz Başarısız darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin sorular ABD medyasında çok sık yer alıyor.

A+A-

ABD Medyasının neredeyse tamamında irdelenen Gülen'in iadesi konusu giderek karmaşık bir hal almaya başlıyor. İşte "İade" olayının neden zor olduğuna ilişkin farklı bir analiz.

GÜLEN'İN SİYASİ FALİYETLERİ

Analizin özet fikri ise çok basit. 'Gülen'in ABD'deki Siyasi Faaliyetleri İade Kararını Güçleştiriyor' Amerikan Hükumetinin yarı resmi yayın organı olarak bilinen Amerikanınsesi (WOA) , Tan çetin imzalı konuya ilşkin haberinde Gülen'in iadesinin neden zor olduğunu analiz etti. İşte o analizin çarpıcı ayrıntıları.

İADESİ TALEDİLDİ AMAEP 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Türk yetkililerin, 15 Temmuz darbe girişimini Fethullah Gülen’in planladığını açıklaması üzerine Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Gülen’in iade edilmesi talep edilmişti.

DOSYALAR GÖNDERİLDİ

Hükümetin, darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen’in, Türkiye’ye iade edilmesi için Amerikalı yetkililerle temasa geçmesi ve Amerika’nın konuyla ilgili kanıt istemesi üzerine gerekli dosyalar Washington’a gönderilmişti.

İADE OLABİLECEK Mİ ?

soli-ozel-davutoglu-nun-hatalari-turkiye-yi-6409300_7124_o.jpg

 

Peki, Amerika'nın Pennsylvania eyaletinde yaşayan Gülen’i iade edecek mi? Türkiye bu konuda ne gibi adımlar atmalı?

Amerika’nın iade talebine nasıl karşılık vereceği konusunda Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Gazeteci Soli Özel şu değerlendirmede bulundu: “Amerikan yargısının genelde bağımsızlığına düşkün olduğunu biliyoruz. Ama siyasete tamamen kapalı olmadığını da görüyoruz...O nedenle ben Türkiye’nin teknik açıdan doğru olan herşeyi yapması, ilerde de burada işkence yapıldığı ve adalet mekanizmasının iyi çalışmadığına dair görüntüleri bertaraf edebilmesi halinde güçlü bir talepte bulunabileceğini düşünüyorum.”

page_fethullah-gulen-huseyin-gulerceyi-pensilvanyaya-davet-etmis_795693949.jpg

"FETÖ" KAVRAMININ ABD ALET SİTEMİNİN TERÖR TANIMINA UYMASI

Özel, Türkiye’nin Gülen hareketinin bir terör örgütü olduğu iddiasını çok ciddi kanıtlarla desteklemesi gerektiğine işaret etti: “Özellikle, son birkaç aydır bu iş sadece Gülen’in iadesinden çıkıp, bir terör örgütlenmesinin odağında O’nun bulunduğu iddiasına döndü. Bunlar tabii çok ağır ithamlar da olduğu için mutlaka çok iyi desteklenmesi gerekir. Amerikan Büyükelçisi de nitekim ABD’nin terör örgütü tanımlamasını verdi ve sanki FETÖ örgütünü bu tanımlamanın içine sokmak kolay olmayacak.”

fethullah_gulen1.jpg

GÜLEN UZUN ZAMANDIR ABD SİYASETİ İLE BÜTÜNLEŞMİŞ DURUMDA

Soli Özel’e göre, Gülen ve ona bağlı olanların Amerika’da uzun yıllardır siyasi açıdan aktif rol oynaması nedeniyle, Amerikalı yetkililerin Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi kararını vermesi o kadar da kolay olmayabilir: “Şunu unutmamak lazım, Gülen ve ona bağlı olanlar, işte bu örgüt, uzun zamandır Amerika’da siyasi sistemle bütünleşmek için de önemli adımlar attı. Yani Hillary Clinton’la yakın bağları var, Amerikan sistemiyle bu kadar entegre olduğunuzda siyasi karar vericinin sizi harcaması da kolay olmayabilir. O yüzden Türkiye’nin işi zor. O nedenle de kendi açısından yapılması gerekenleri en doğru ve en etkili şekilde yapması gerekiyor.”

İKİ BAKANIN ABD'Yİ DARBECİLİK İLE SUÇLAMASI

gulenjamie.jpg

Soli Özel, Bakanlar Kurulu’nun iki üyesinin, darbe girişiminin ardında Amerika’nın bulunduğunu söylemesinin altında birçok akla yatan neden bulunduğunu kaydetti: “Mobilizasyonun önemli bir parçası bu Batı düşmanlığı…Sonuç olarak Bakanlar Kurulu’nun iki üyesi Amerika’yı bu darbenin arkasında gördüklerini açıkça söylediler. Toplumda da, bizim geçmiş darbelerimizde ABD’nin tavrı ve rolü gibi konularda hafıza birikimi olduğu için ve Gülen de ABD’de yaşadığı ve Türkiye de Gülen konusunda ABD’yi çok defalar uyardığı için ister istemez bu bağlantı kuruluyor.”

Özel, işte bu nedenlerle Amerika’nın darbeyle ilgisi olmadığına Türkiye’yi ikna etmesinin zorlaştığını kaydediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.